Третата година от изпълнението на програмата „Тийноватор“ за насърчаване на стартъп културата сред българските ученици от X и XI клас ще започне дистанционно през ноември. За първи път тя е отворена за всички тийнейджъри от цялата страна, които могат да се запишат в нея онлайн.
В „Тийноватор“ гимназистите ще работят тясно с ментори – предприемачи от стартиращи и развити компании, и ще създават работещи компании. Те ще се научават да представят проекти пред инвеститори, да създават бизнес и маркетинг план, да работят ефективно в екип и да печелят. Стартъпите могат да са в различни сфери – за разрешаване на проблеми, свързани с климатичните промени, технологично обучение за деца, свързване на ученици и компании за намиране на стажове и др. В края на годината те се състезават пред жури от инвеститори, а отборът победител участва в международно състезание.
През първите две години Програмата се провеждаше предимно в училища в София, Варна и Враца, където менторите се срещаха с учениците и заедно работеха по развиването на идеите им. В нея участваха над 300 ученици от 15 училища под ръководството на 50 ментори. Бяха създадени над 20 стартъп компании, някои от които функционират успешно. Победители от миналата учебна година са създателите на обучителната програма по роботика EduBots, които получиха 10 000 евро инвестиция. А създателите на платформата за събития PartyMe преговарят за продажба на компанията.
„Тийноватор“ се реализира пилотно в България от учебната 2018/2019 г. Проектът е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците и развиване на предприемаческите им умения. Ментори предприемачи помагат на тийнейджърите да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Методиката на обучение на „Тийноватор“ се базира на успешни практики от Станфордския университет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.