
за да предложи признато по света качествено образование
Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ отбеляза 142 години от своето създаване. Темелите на родното морско образование са положени в Русе. За инициатор на формирането му историята посочва капитан-лейтенант Александър Конкевич, „заведующ“ Флотилията и Морската част.
„Успешно продължаваме заложените в миналото традиции и потвърждаваме ролята си на флагман на българското морско образование, безспорен лидер в Черноморския регион и Европа. През изминалата година положихме сериозни усилия при утвърждаването на новите си специализации и специалности „Кибероперации“, „Мехатроника“ и „Национална сигурност“, заявява в приветствието си на тържественото честване на празника началникът на Морското училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Той посочва и друга гордост на висшето училище от последните години – съвместната програма с Медицинския университет – Варна, и Военномедицинската академия. „Щастливи сме, че първият випуск вече е в VI курс, завършва академичното си обучение и в момента преминава системата от държавни стажове и държавни изпити“, коментира началникът на ВВМУ.
Военноморското училище посреща празника със самочувствието на един от най-добрите морски университети в света. Доказателство за това е и скорошният ресертификационен одит от Министерството на земята, инфраструктурата и транспорта на Япония, който потвърждава оценката за високото качество на образование, което получават възпитаниците на ВВМУ.
Отминалата година е успешна и по отношение на ремонта, модернизацията и доставянето на допълнително оборудване за мисията на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който осигурява транспорта и логистиката на 31-вата българска експедиция до Антарктида. Преди дни с полет на военен „Спартан“ от Испания се завръщат и 23-ма курсанти II, III, IV и V курс, които провеждат своята плавателна практика на борда на кораба.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.