С над 200 събития в цялата страна България за пореден път ще се включи в Европейските дни на наследството. Тази година те ще бъдат отбелязани на 17 и 18 септември под надслов „Европа, общо наследство“.
Десетки творчески работилници, артателиета, пърформанси, фестивали, възстановки, концерти, беседи, литературни четения, лекции, кръгли маси, детски образователни програми и др. ще се проведат в рамките на Европейските дни на наследството в 60 общини на територията на цялата страна. Домакини са музеи, библиотеки, етнографски комплекси, читалища, галерии, културни и природни обекти, които ще осигурят свободен вход за гостите си на 17 и 18 септември 2022 г.
Всяка година през септември 50-те държави, подписали Европейската културна конвенция, участват в Европейските дни на наследството – съвместна инициатива на Съвета на Европа и ЕК. В нея ежегодно се включват повече от 20 млн. европейски граждани с идеята да опознаят и да ценят наследството си, да усетят създадените благодарение на него връзки между европейските народи.
Темата на тазгодишното 39-о издание е „Устойчиво наследство“ и цели да провокира размисъл над ефекта, който дейностите на хората оставят върху природното и културното наследство на Европа и как човечеството трябва да използва традиционните похвати в тяхното опазване. Поставя се и фокус върху съхраняването на културното и природното наследство и неговия принос за постигане на Целите на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.
Календарът на празничната програма в България е изготвен от Министерството на културата като национален координатор по провеждане на Европейските дни на наследството у нас, съвместно с общинските администрации, които от години активно съдействат за популяризирането на богатото културно наследство на регионите и страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.