Българският еврокомисар Мария Габриел постави начало на процес, който да подпомогне създаването на екосистема за културния сектор с приоритети за развитието му . Тя организира в Брюксел кръгла маса на високо равнище с 15 представители на творческия и културния сектор от цяла Европа. Акценти на дискусиите са предизвикателствата и възможностите пред културния и творческия сектор, сътрудничеството между творците в Европа и изграждането на приобщаваща екосистема, в която иновациите имат водеща роля.
„С годишен приход от 643 млрд. евро, културните и творческите индустрии допринасят за 4,4% от БВП на ЕС и осигуряват над 7 млн. работни места. С тази дискусия поставяме началото на изграждането на паневропейска културна екосистема, съобразена с многообразието на сектора, но и с ясна визия за отключване на потенциала Ӝ“, каза комисар Габриел.
Тя открои три аспекта, върху които ще се съсредоточи работата на експертите. На първо място е сътрудничеството между творците във всички европейски региони. Инициативата „Културата движи Европа“ с рекорден бюджет от 21 млн. евро ще подкрепи мобилността на хората на изкуството и културата и се очаква за три години (2022 – 2025 г.) да бъдат реализирани 7000 проекта.
На второ място, ролята на иновациите и цифровизацията в творческия сектор е водеща. За първи път в „Хоризонт Европа“ има клъстер, посветен на културата, с бюджет на стойност 2,4 млрд. евро. Общността за знание и иновации към Европейския институт за иновации и технологии е още един пример как културният сектор може да допринесе за цифровия преход чрез насърчаване използването на новите технологии. На трето място, комисар Габриел подчерта нуждата от устойчиво развитие на културния и творческия сектор с подкрепата на програмите „Творческа Европа“ и „Хоризонт Европа“.
Следващите две кръгли маси ще се проведат в Брюксел на 11 април и 7 юни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.