Как да се постигнат полезни взаимодействия при финансирането на научните изследвания и иновациите, обсъдиха българският еврокомисар Мария Габриел и министрите на науката на ЕС на заседание на Съвета по конкурентоспособност в Прага.
Габриел отбеляза, че има много програми в подкрепа на науката и иновациите, но полезните взаимодействия между тях продължават да са предизвикателство. Това се дължи на различни правни рамки, срокове, както и недопускане на дублиране при финансирането. Затова в началото на юли ЕК публикува практически насоки за новите възможности за взаимодействие между програма „Хоризонт Европа“ и Европейския фонд за регионално развитие, които да подпомогнат националните органи и бенефициентите с примери как да става това.
Насоките целят гъвкавост и ефикасност при прилагане на програмите – от етапа на програмиране, през подбора на проекти и изпълнението, до въздействието на резултатите. Те предвиждат възможност за трансфер на част от средствата, получени по линия на кохезионната политика, към „Хоризонт Европа“. Това ще подпомогне финансирането на проекти в областта на науката и иновациите преди всичко от държавите, които имат нужда да засилят иновационния си капацитет, сред които е и България.
Второ, опростени са правилата за държавна помощ при наличие на Печат за високи постижения, с който се отличават обещаващи проекти, предложени по „Хоризонт Европа“, на които не е било отпуснато финансиране поради бюджетни ограничения. Вече не се изисква предварително уведомяване на ЕК, което значително улеснява подкрепата им в рамките на кохезионната политика.
Програмите на кохезионната политика предвиждат 56 млрд. евро за научни изследвания и иновации. Подкрепата на националните планове за възстановяване и развитие възлиза на 44 млрд. евро, което е 10% от общия им бюджет. Затова е важно да се реализират на практика полезни взаимодействия между програмите, които да стимулират потенциала за иновации във всички европейски региони в полза на гражданите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.