Готов е моделът за проследяване реализацията на завършилите

е акцент в модерното професионално образование
Министерството на образованието и науката разработи модел за проследяване реализацията на завършилите професионално образование и обучение. Инструментариумът включва детайлно описание на алгоритъма, по който се провеждат надеждни изследвания, представяне на регистрите и наличните административни данни, чрез които може да се проследява реализацията им. Освен това e направен и модел на анкетно проучване, чрез който да се допълнят липсващите данни в административните регистри – например удовлетвореността от придобитите умения и приложимостта им в трудова среда или при продължаване на образованието в по-висока степен.
Този инструментариум може да се прилага на национално, областно или училищно ниво. Той може да бъде разширен със сравнително проследяване реализацията на различни випуски, сравнение при намирането на работа на завършилите различни направления, сравнителен анализ на реализацията в различните териториални области и връзката между икономическото развитие на областите с предлаганите от образователната система професионални квалификации. Моделът е направен след цялостен анализ на всички административни данни за всички завършили професионално образование и обучение възпитаници на училища с професионални паралелки в областите Бургас, Стара Загора и Враца през 2018 г. Той включва обхватни данни от административните регистри в образованието и пазара на труда в съчетание с анкетно проучване сред завършилите в три области. Анализирани са данни за 2841 младежи относно бързината на навлизане на трудовия пазар, тяхната заетост, доходи, трудова мобилност, продължаване на образование в системата на висшето образование.
В допълнение през 2020 г. е проведено онлайн анкетно проучване, в което са се включили 484 младежи. Те са дали своята оценка за приложимостта на придобитите знания и умения, удовлетвореността от професионалната подготовка, придобита в училище. Моделът е създаден в рамките на проект „Пилотно проследяване на реализацията на завършилите ПОО“ (програма „Еразъм+“,
№ 609397-EPP-1-2019-1-BG-EPPKA3-EQAVET-NRP) с подизпълнител „Индъстри Уоч Груп“ и с участието на регионалните управления на образованието в трите области.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.