Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2026 Брой 26, 2–8.07.2026 г.

Млади журналисти се учат на занаят в редакцията на „Аз-буки“

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
06-07-2026
в Брой 26, 2–8.07.2026 г., Новини 2026
A A
Снимка „Аз-буки“

Учениците от клуб „Млад журналист“ на 29. СУ ,,Кузман Шапкарев“ посетиха редакцията на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“. Имаха възможност да се запознаят с колегите си от едноименния вестник, като част от практиката си по професията.

Учениците от клуба се разделиха на два отбора. Единият проведе интервю с директора на Издателството Емил Спахийски, който им разказа за предизвикателствата на професията. Той им пожела да бъдат любопитни, да учат и да „инжектират“ журналистиката в кръвта си. „Това не е професия с работно време от 9 до 5. Първата година, когато започнах като журналист, работех 364 дни без прекъсване – между 16 и 22 часа на ден“, посочва Спахийски.

По думите му ако искаш да бъдеш журналист, трябва да четеш и да познаваш пътя на хората преди теб – как се прави интервю, кои са жанровете в професията, как се открива новината. Категоричен е, че човек не може да бъде професионалист в нещо, което не познава.

„Добрият сценарий можеш да го пишеш и 20 години. Добрият репортаж понякога трябва да бъде направен за 30 минути – да влезеш, да видиш, да усетиш и да напишеш историята. Репортажът е най-тежкият жанр в журналистиката и най-близкото до писателството. Случвало ми се е да измина 400 километра, да направя репортаж, да се върна, да го напиша и след това отново да пътувам. Когато започнеш да усещаш хората и да разказваш историите им така, че да разтърсят читателя – тогава се получава истинският репортаж“, разказва Спахийски пред учениците.

Другият отбор дискутира „тънкостите на професията“, ползите, вредите и етичните норми при използването на изкуствен интелект. Всеки от младите журналисти влезе в роля и имаше конкретна задача. Те се научиха как се създава новинарски текст, какъв е процесът от написването му до публикуването – корекция, редакция и предпечат.

Така учениците научиха повече за различните длъжности при създаването на новинарски материали. Заедно създадоха и настоящия текст, който четете. Десетокласниците обсъдиха с журналиста Венцислав Генков бъдещето на медиите и основните канали за разпространяване на информация, както и откриването на фалшиви новини. Те се запознаха с екипа на вестника, печатните и онлайн издания на Издателството. Сред най-интересните теми за тях бяха как се достига до аудиторията, как се става добър журналист.


Your Image Description

Свързани статии:

Турнето на „Стопанска история на българите“ продължава с нови срещи във Велико Търново и Търговище Три родни висши училища присъстват тази година в публикуваната в края на юни осма класация Impact Rankings 2026 на Times Higher EducationТри родни висши училища в престижна академична класация Отборът на Техническия университет - София, печели бронзово отличие, а екипите на Русенския университет и на Професионалната гимназия по селско стопанство и туризъм в Чепеларе се класират на пето място в своите категории във финала на тазгодишното издание на международното състезание „Шел Екомаратон“Отбор на Техническия университет – София, с бронз от топ състезание за икономични прототипи Нежни финтове в Разград

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: 29. СУДенятдиректор Емил Спахийскиклуб „Млад журналист“Кузман Шапкарев“-СофияНационално издателство за образование и наука „Аз-буки“

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Учени търсят природни средства за ограничаване последиците от оксидативния стрес

Следваща статия

Предлагат повече иновативни училища от eсента

Следваща статия
Предлагат повече иновативни училища от eсента

Предлагат повече иновативни училища от eсента

Шест месеца след налагането на радикалната забрана за използване на социални мрежи от лица под 16 години в Австралия данните показват провал на рестриктивния модел, се посочва в експертен анализ на Националния център за безопасен интернет

Работят ли забраните на социални мрежи за деца

Математическата ни школа не признава географски граници

Математическата ни школа не признава географски граници

Последни публикации

  • Директорът на ЦСОП в Плевен Милен Наков: Специалният педагог е учител и още нещо
  • ОУ „Христо Ботев“ в бургаския кв. „Долно Езерово“ откри STEM център, насочен към природни науки, математика, информатика и технологии
  • От скицата до виртуалния подиум
  • Министър Вълчев: България има готовност да се включи в новата европейска инициатива за наблюдение на океана
  • Младежи създават дигитален каталог на домовете, в които са живели значими български личности
  • Силен старт за деца и родители в ДГ „Брезичка“ в Сливен
  • Ученици и студенти ще работят в детските градини
  • От рубриката „Правна консултация”: Какво означава масово уволнение по закон?
  • От рубриката „Пиши правилно“: Правя прощъпулник
  • За пети път РУО – София-област, провежда научно-практическа конференция „Дигиталната трансформация в образованието“
  • Снимка на броя: Учениците от ПГ „Велизар Пеев“ в Своге показват креативност по време на производствената си практика
  • В Министерския съвет: Правителството отпуска над 10 млн. евро за транспортни разходи на учители
  • По инициатива на МОН: Първа среща между студенти и ръководството на НАТФИЗ
  • Министър Вълчев обсъди с началниците на РУО предизвикателствата пред системата
  • Еврокомисията ще предложи ограничения за децата в социалните мрежи
  • Кюстендилски талант с топ резултат на „Математика без граници“
  • Ученици от единствената гимназия по каменообработване на Балканите представиха свои творби в МОН
  • Започва приемът на номинации за Националните награди за наука „Питагор“
  • 9987 кандидат-гимназисти са приети на първо класиране в столицата
  • МОН ще съдейства за възстановяване на диалога в НАТФИЗ при спазване на академичната автономия
  • В ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора успехът започва с общите решения
  • Премиерът Румен Радев: Правителството има амбицията да развива съвременна научна и изследователска инфраструктура

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"