Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025 Брой 41, 16 - 22. 10. 2025 г.

Правилата за командировки – дневни, пътни и квартирни

Тодор Капитанов от Тодор Капитанов
17-10-2025
в Брой 41, 16 - 22. 10. 2025 г.
A A
Снимка Pixabay

Командировките са често срещана част от служебните задължения и неизбежно поставят въпроса: как се изчисляват и изплащат командировъчните пари? Българското трудово законодателство ясно определя правилата за дневни, пътни и квартирни разходи, като взема предвид дали служителят нощува извън населеното място, или се прибира в същия ден. Разбирането на тези правила помага както на работодателя, така и на работника да избегнат недоразумения и да планират правилно разходите.

На командирования служител, когато остава да нощува в мястото на командировката,

се заплащат дневни пари в размер 40 лв. за всеки ден от командировката. На командирования, който изпълнява служебните си задължения през по-голямата част от работното време в друго населено място без нощуване, се изплащат дневни пари в размер 50 на сто от размера, т.е. 20 лв.

Тази разпоредба на закона се прилага в случаите, когато работникът или служителят поради характера на работата, която изпълнява, не се налага да използва цялото работно време, а само част от него, поради което в тези случаи не се налага да нощува, или в последния ден на командировката, когато лицето се завръща в мястото си на работа.

Командировъчните пари са за всички дни от командировката,

включително и почивните и празнични дни, ако те са включени в периода на командировката със заповедта за командировка.

Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя.

Командироването се извършва въз основа на писмена заповед.

В закона е предвидено, че в заповедта за командироване се посочват: наименованието на предприятието и длъжностното лице, което издава заповедта; трите имена и длъжността на командированото лице; мястото на командироването; задачата, за която лицето се командирова; времетраенето на командировката; командировъчните дневни, пътни и квартирни пари, на които командированият има право, и др.

Командировъчните пари не са просто формалност, а гаранция, че служителят ще получи справедливо възнаграждение за извършената работа извън обичайното му място. Коректното изчисляване и своевременното им изплащане осигуряват прозрачност и добри трудови отношения, а ясната заповед за командировка защитава интересите и на двете страни.

Справка:

чл. 121, ал.1, ал.2 от Кодекса на труда;

чл. 8, чл. 9, ал. 1, 19, ал. 1, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната.

Your Image Description

Свързани статии:

Колко далеч трябва да пътувате, за да получите командировъчни? Препоръката като аргумент за по-висока заплата: мит или реалност Може ли шефът да ви задължи да карате личната си кола по работа? Как да поискам извлечение от ведомост за заплата?

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: дневни париквартирни париКодекс на трудакомандировкакомандировъчниНаредба за командировките в странатаПравна консултацияпътни пари

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Министър Вълчев откри Център за високи постижения в Сандански

Следваща статия

Веселин Стефанов, директор на столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“: Искаме да развием дуална форма на обучение в професионалните ни паралелки

Следваща статия
Веселин Стефанов, директор на столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“: Искаме да развием дуална форма на обучение в професионалните ни паралелки

Веселин Стефанов, директор на столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“: Искаме да развием дуална форма на обучение в професионалните ни паралелки

Ревнива диня, разговорна чорбица или тъжен сладкиш

Благодаря ти, че усмихна деня ми!

Две британски карикатури, посветени на берлинския конгрес, 1878

Последни публикации

  • С гимнастика и състезания развиват двигателните умения на децата в столичната 37. ДГ „Вълшебство“
  • „Ученически обектив“ търси киноталантите на България
  • Празникът на виното в багри
  • Призьорите във Фотоконкурса на „Аз-буки“ получиха своите отличия в МОН
  • Менторска програма за младежи – ученици и студенти могат да участват в бизнес симулации, тематични обучения и събития
  • Откриха вероятно най-ранната рисунка в света
  • Инж. Даниел Денев: Страстта да изобретяваш
  • Размяна на местата в ЦПЛР – ОДК в Перник – художници пропяват, балерини рисуват, от клуба по народни танци танцуват спортни
  • Карамфилка Патинова, носител на „Константин Величков“ за работа с ученици с изявени дарби: „Много е важна дисциплината в час!“
  • СУ „Васил Левски“ в Чирпан съчетава STEM среда и модерна спортна база
  • Мария Найденова: За да станеш професионален музикант, трябва да имаш талант и дисциплина
  • Как река е „прескочила“ 4-километрова планина
  • Посланици на здравето – започна кандидатстването за XVIII издание на едноименния национален ученически конкурс
  • „Аз-буки“ представи и в Бургас „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • ПГ „Ген. Владимир Заимов“ в Сопот бе домакин на форум за споделяне на добри практики и нови образователни ресурси
  • Що е то краудфъндинг?
  • Мажоретните дисциплини привличат все повече млади хора, отчитат от Българския чирлидинг съюз
  • Децата в БНУ „Георги Капчев“ на Ботуша учат за героите ни по интересен начин
  • 134 млади русенски таланти получават признание и подкрепа от местната община
  • Последици от наложен запор върху възнаграждението
  • Военномедицинската академия отваря врати за бъдещи лекари с пагони
  • Разширяват столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"