Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 17, 30.04-7.05.2025 г.

„Клас прослужено време“ – конфликт между поколения или стимул за развитие?

Тодор Капитанов от Тодор Капитанов
30-04-2025
в Брой 17, 30.04-7.05.2025 г.
A A
Снимка Pixabay

Въпросът за допълнителното възнаграждение за „клас прослужено време“ е винаги гореща тема в трудовите отношения. Под прикритието на стремеж към равенство и модернизация на системата за възнаграждение някои работодатели настояват за премахването му, твърдейки, че е израз на дискриминация спрямо по-младите служители. Но дали това твърдение почива на правни и фактически основания? За да се отговори обективно, е необходимо да се разгледа самата същност на труда, опита и принципите, заложени в българската Конституция и трудовото законодателство.

Представителите на работодателите често изтъкват едно съображение в подкрепа на искането им за премахване на възнаграждението за трудов стаж.

Те виждат в това възнаграждение дискриминация спрямо по-младите работници,

защото според тях за един и същ труд те получават по-ниско възнаграждение за трудов стаж и професионален опит от по-възрастните си колеги, понеже последните получават по-високо възнаграждение за трудов стаж.

По темата за дискриминацията относно заплащането на „клас прослужено време“ най-добре се е обосновал проф. д.ю.н. Васил Мръчков, като накратко ще резюмирам обос­новката му по въпроса.

Позоваването на „дискриминацията“ тук е изначално объркване на понятията.

Не е вярно, че полаганият труд на младите и неопитни работници е „равен“ на труда на по-възрастните и опитни работници. Те са неравностойни по качеството си и това е нормално. Това твърдение не отговаря на фактите. Трудът на по-младите работници и служители не притежава професионалния опит на по-възрастните, което го прави неравностоен с труда на по-възрастните в състава на основанието по закон, на което това допълнително възнаграждение се дължи, поради което не може да се поставя въпрос за дискриминация.

Това се отразява върху различието в извършваната работа от младите и от по-опитните работници и служители.

А съгласно Конституцията на Република България

размерът на трудовото възнаграждение се определя според извършваната работа.

Тъкмо извършваната работа се изразява в заплащането на по-висок размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит професионален опит от по-възрастните работници и служители. От друга страна, този довод внушава идеята за противопоставяне на поколенията в персонала на предприятието, което е добре известно като „война между поколенията“. И тук изпъква управленската роля на работодателя за предотвратяване на поколенческото противопоставяне и оптимално съчетаване в персонала от младо, средно и възрастно поколение, а не изостряне на отношенията между тях.

Последиците от него водят до влошаване на психологическия климат в предприятието, което засяга и интересите на работодателя. Това изисква

полагане на особени грижи за младите работници –

за тяхната професионална квалификация и опит, интеграцията им в общността на персонала, за осигуряване на настойничество върху тях, в най-добрия смисъл на това понятие и др.

Допълнителното възнаграждение за прослужено време не представлява дискриминация, а признание на натрупания опит и по-високото качество на извършвания труд. Вместо да се превръща в източник на напрежение, този елемент от системата за заплащане следва да се възприема като инструмент за стимулиране на професионалното развитие и приемственост между поколенията. Отговорността на работодателя е да създаде условия, в които младите работници получават подкрепа и възможности за растеж, без това да става за сметка на уважението към опита и приноса на по-възрастните.

Справка:

чл. 12 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата;

чл. 48, ал. 5 от Конституцията на Република България.

Your Image Description

Свързани статии:

Кога може да се отмени заповед за уволнение? Правила за отстраняване от работа при употреба на алкохол Трябва ли да получаваме заплата, ако не сме заети през целия ден? Какво означава „уронване престижа на работодателя“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: допълнително възнаграждениеклас прослужено времеПравна консултацияпроф. д.ю.н. Васил Мръчковпрофесионален опитуправленска роля на работодателя

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Теоретични аспекти и практикоприложни наблюдения на някои съвременни тенденции в музикалнообразователния процес в българското училище

Следваща статия

Според мен наистина запетаите са важни

Следваща статия
Може ли да сигнализираме прокуратурата?

Според мен наистина запетаите са важни

Дългочорапената торта

Дългочорапената торта

Ученици решаваха сложни физични казуси в олимпиада на МОН

Ученици решаваха сложни физични казуси в олимпиада на МОН

Последни публикации

  • Открий своята професия, избери своето бъдеще
  • Фестивалът „Ало, Космос! Говори България!“ се завръща с пето издание
  • Над 2000 занимания за деца в лятната ваканционна програма на МОН
  • Държавата подкрепя 2500 деца с дарби през 2025 г.
  • Психоаналитикът проф. Моника Богданова: Ученето е усилие, а в последните години се сведе до забавление
  • Медиатор по призвание
  • Интегрален тест в VII клас след промяна в учебните програми
  • Софийският университет е сред първите 50% от най-добрите в света в QS University Rankings 2026
  • Какво трябва да знаем за отпуска при две и повече деца
  • Национално състезание по пътна безопасност във Враца
  • Тържество на таланта
  • Бебешката зала в Габрово – възродената сцена за детски усмивки
  • Първо българско училище в Остин отпразнува края на учебната година
  • ДГ „Еделвайс“ докосва сърцата
  • Децата учат най-добре чрез преживявания
  • Чудесата нямат край
  • Удължават общественото обсъждане на промените в Закона за предучилищното и училищното образование
  • Доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова, ректор на УАСГ: Нужно е още по-тясно сътрудничество между бизнеса и висшето образование
  • Споделянето е пътят към успеха
  • Форум за киберсигурността събра експерти
  • За целувката и изцелението
  • Три стипендии за деца с дарби от Фотоконкурса на „Аз-буки“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"