Какви са силните страни и възможностите за България в областта на иновациите и какви ползи могат да се извлекат за страната, бизнеса, новаторите и гражданите от инициативите, включени в новата европейска иновационна програма. Тези въпроси бяха в центъра на дискусиите на националната кръгла маса „Иновациите – възможностите пред България“, организирана под егидата на президента Румен Радев. В нея участват министрите на отбраната и на енергетиката Драгомир Заков и Александър Николов, представители на институции, научни и академични среди, стартъпи и компании.
„Само когато иновациите не означават само технологии, а носят и полза за хората, тогава по-дългосрочно може да се ангажират всички участници в това България да гони перспективите – заяви българският еврокомисар Мария Габриел във видеообръщение към участниците в кръглата маса. – Амбициите ни са да свържем местните екосистеми за иновации, да създадем нови работни места, да подкрепим стартъпи-
те и компаниите да реализират пълния си потенциал.“
Еврокомисар Габриел напомни, че само за 2021 г. инвестициите в стартъпи са удвоени и са в размер на 100 млн. евро. Наблюдава се растеж и в България. Има го и първия български еднорог – компанията Payhawk.
Европейският съвет по иновациите вече е подпомогнал над 5000 стартъпа и компании и това също е реална възможност за България. В рамките на програмата „Ускорител“ досега са подкрепени 20 български фирми.
България има своите конкурентни предимства. Страната ни има потенциал да бъде водеща във високотехнологични области като водорода и е лидер в Европа по участие на жените в информационните и комуникационните технологии. Програмите на Европейския институт за иновации и технологии акцентират върху потенциала на жените в областта на рисковите инвестиции.
Новата вълна иновации предоставят дългосрочни решения в ключови сектори – енергетика, отбрана, селско стопанство, здравеопазване, строителство.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.