Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 11, 2023

Да създадеш най-добрите кадри

в Брой 11, 2023

10 клубa по интереси развиват уменията на учениците от ПГ по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково

28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково.

Отборът на ПГДС „Цар Иван Асен II“ – Хасково, в състав: Снежана Кашева (XIГ), Мила Милушева
и Дуйгу Ахат (XГ) клас, с ръководител Илияна Локмова печели през май 2022 г. първо място
в категория „Аранжиране на кошница“ на Националното състезание по озеленяване и цветарство

Катерина КОВАЧЕВА

Съвременната икономика изисква осигуряването на добра професионална подготовка, да се повишат качеството и приложимостта на образованието в бизнеса. А това е невъзможно без дигиталната трансформация, развиване на компетентности от XXI век и внедряване на иновации в училище. Именно към това са насочени в Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“. Наскоро тя получи статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Как се изгражда модерна и стимулираща образователна среда и как се въвеждат иновативно съдържание и интердисциплинарно обучение в сътрудничество с университетите и бизнеса?
„Професиите, които придобиват нашите възпитаници, се отличават с бързо технологично развитие. Планираното за закупуване съвременно технологично оборудване е изцяло съобразено с изискванията на бизнеса към придобитите професионални умения от персонала и повишаване на пригодността за заетост на възпитаниците ни. В центъра се предвиждат CNC машини, SMART технологии, лабораторно оборудване за изпитване на строителни материали, оборудване и софтуер, свързани с развитие на дигиталните компетентности на учениците“, споделя за в. „Аз-буки“ директорката на професионалната гимназия Маргарита Топалова. Изгражда се център със съвременни високотехнологични уреди, машини, апарати и подходящ специализиран софтуер за професионалните направления. Извършват се реконструкция и ремонтни дейности на помещения, работилници и лаборатории и изграждане на STEM среда. Така гимназията ще може да отговори на 100% на нуждите на бизнеса от технологично подготвени кадри в дървообработването и строителството – два много важни сектора.
„Гимназията ни има проект за изграждане на STEM център – пространство с общ фокус върху режимите за ученe в съществуващо помещение до централното фоайе с площ 450 кв. м. В него ще се обособят зона за презентиране, за работа по групи и кътове за индивидуална работа и отдих с контролиран достъп с лабораторна част и три работилници. В тях учениците от „Системно програмиране“, „Строителство и архитектура“, „Горско и ловно стопанство“ и „Парково строителство и озеленяване“ ще разработват интердисциплинарни практически и виртуални проекти, занимаващи се с реални проблеми на бизнеса“, допълва директорката.
Наскоро в училището отварят врати обновени работилници и кабинети с преса за изпитване на бетон, кофражи и крепежни елементи. За облицовки, настилки, мазилки, шпакловки, зидарии и сухо строителство са закупени пълни комплекти с инструменти и уреди. Кабинетът по технология на строителството е оборудван с 3D принтер, софтуер за изчисление на стоманобетонни конструкции по нормативи, както и GPS системи, нови нивелири, теодолити от най-ново поколение за бъдещите геодезисти.
През последните години приемът в гимназията се реализира 100 процента. Броят на учениците в паралелките също е оптимален. Обучават се общо 641 ученици в дневна и 12 в самостоятелна форма. „Трудно е да отличим коя професия е най-желана. Високи са баловете за прием по „Системен програмист“, „Строителен техник“ и „Геодезист“. Добър е подборът на ученици и по професиите „Брокер“, „Техник-технолог в дървообработването“, както и „Техник-озеленител“ и „Техник-лесовъд“. В региона има множество малки фирми, с голяма част от които имаме сключени договори за партньорство за провеждане на учебни и производствени практики. Значителен е и броят на наши възпитаници, които продължават образованието си във висши училища, където доразвиват и надграждат знанията по избраната професия“, допълва Топалова.
Категорична е, че условие за предлагането на качествено професионално образование е доброто взаимодействие с бизнеса. Гимназията е член на Камарата на строителите в България и на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Сътрудничеството на училището с браншовите организации и фирми от региона е под формата на провеждане на учебни и производствени практики в бази на предприятията, участие в комисии за държавни изпити за придобиване на степен на професионална квалификация, провеждане на съвместни обучения, изпълнение на проекти, даване на становища за разширена професионална подготовка, участие в училищни празници и тържества.
С цел подпомагане процесите на ефективна организация и провеждане на качествен образователно-възпитателния процес и за по-пълно удовлетворяване на индивидуалните потребности на обхванатите ученици в началото на учебната 2022/2023 г. в Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ провеждат анкетно проучване за интересите и желанията на учениците за участие в извънкласни дейности. След обстоен анализ на получените отговори и намирането на баланс между потребностите и желанията на учениците и възможностите на гимназията, свързани с материалната база и наличните педагогически специалисти, е изготвена програма за занимания по интереси.
„През настоящата учебната година има над 10 различни клуба по интереси, в които са обхванати 131 ученици, или 20,5% от обучаваните в гимназията. Като професионална гимназия, залагаме на извънкласни дейности в направление „Технологии“. Такива са клуб „Бои и мазилки – ефектни техники на полагане“,  „Студио дизайн“ , „3D моделиране“, „С четка и перо“. Опитваме се да развиваме потенциала на нашите ученици и в областта на изкуството и културата. Създадохме театрално ателие „Обичам сцената“ и мажоретен състав. Не на последно място са застъпени и спортните дейности – футбол, тенис на маса и волейбол“, споделя директорката Топалова. Не пропуска да спомене и спечелените първи места в регионален и национален кръг на състезанието „Най-добър млад строител“, „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ и по озеленяване и цветарство в „Горски многобой“. Там учениците имат възможност да покажат усвоените умения и компетентности, да се срещнат със свои връстници, да се поучат от представителите на бизнеса.
„Само през предходната учебна година на регионалния кръг на „Най-добър млад строител“ отборът ни се представи отлично и завоюва три първи места в дисциплините „Зидарии“, „Сухо строителство“ и „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“, като стана и победител в отборното класиране. На националния кръг на същото състезание ученичката Анелия Петрова от XIIБ клас зае II място в „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“, допълва Маргарита Топалова. През 2021 г. възпитаници на гимназията от специалност „Системно програмиране“ печелят второ, трето и четвърто място в ХІII национално състезание по информационни технологии. Организатори са РУО – Благоевград, ЮЗУ „Неофит Рилски“, 7. СУ „Кузман Шапкарев“ и Община Благоевград.
За поредна година гимназията се включва в реализиране на редица национални и европейски програми – „Образование за утрешния ден“, проект „Мисли умно! Мисли зелено!“, съфинансиран по програма „Еразъм+“ на ЕС, за осигуряване на качествена образователна среда, съобразена с традициите и реалностите. По проект „Ученически практики 2“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, общо 34 ученици от гимназията развиват знания и умения във фирми от местния бизнес.

 

Празници

От 13 март 2023 г. започват инициативите, свързани с патронния празник на Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково и навършването на 55 години от нейното създаване през 1968 г. Тогава с разрешение на Министерството на народната просвета и Министерството на горите и горската промишленост училището е открито като Професионално техническо училище по дървообработване. Учебната 1968/1969 г. започва в сградата на Строителното училище с прием от три паралелки и 101 ученици.
Ще бъде открита изложба на ученически рисунки и фотографии на тема „Училище мое“, ще се проведе и конкурс за есе/стихотворение под същия наслов. В програмата влиза и футболен турнир между отбори на ПГДС „Цар Иван Асен II“ и ПМГ „Акад. Боян Петканчин“. За 18 март е планират поход до паметника на цар Иван Асен II и засаждане на различни дървесни видове. На 20 март училищното театрално ателие „Обичам сцената“ представя в Драматично-куклен театър „Иван Димов“ постановката „Борислав“ – историческа драма в 5 действия из царуването на Иван Асеня“. Кулминацията на честванията е на 21 март с поднасяне на цветя пред паметника на цар Иван Асен II в двора на гимназията.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Професия
СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

Училището е партньор на таланта

Следваща статия

В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното

Следваща статия
В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното

В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното

Преподаваме това, което ще потрябва в живота

Преподаваме това, което ще потрябва в живота

Малките герои, които се учат да спасяват животи

Малките герои, които се учат да спасяват животи

Последни публикации

  • Медицинските специализанти с нов е-регистър
  • Конкурс за студентски таланти
  • 50 младежи си осигуриха места в УНСС
  • 100 години Богословски факултет
  • Стъпка към тайните на мозъка
  • Разработиха иРНК ваксина срещу Yersinia pestis
  • Сръндак албинос живее в Родопите
  • Пътят към успеха
  • Над 10,6 млн. лв. за ясли, детски градини и училища
  • „Детско Зазоряване“ събира малчугани
  • МОН награди световни шампионки по баскетбол
  • Министър Сашо Пенов: Подготвените кадри са най-ценният ресурс
  • Над 50 000 зрелостници на матура по БЕЛ
  • Софийският залага на изследванията
  • Повече ученици в дуално обучение в Русенско
  • Млади дами с позиции
  • Да споделяш иновации
  • Документи за IV класиране в гимназиите се подават на 7 и 8 август
  • Джи Ес Ем или джиесем
  • Малките герои, които се учат да спасяват животи
  • Преподаваме това, което ще потрябва в живота
  • В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG