Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 32, 2020

Училище като дворец

в Брой 32, 2020

Диляна КОЧЕВА

От тази година
кабинетът по практика е напълно обновен,
а в него има
и електрически макет
на двигатели

Професионалната селскостопанска гимназия в Садово се помещава във величествена сграда, построена по австрийски модел, а красивият двор наподобява парка „Врана“. Легендите гласят, че „кръстник“ на града е самият Иван Вазов. Когато писателят вижда колко красиво и живописно е това място, възкликва: „Это настоящий сад“ (в превод от руски – „Това е истинска градина“). До ден-днешен той носи името Садово и всички хора го свързват с първите крачки в подготовката на специалисти за селското стопанство в България – Професионалната селскостопанска гимназия.
„Веднага след Освобождението възниква нуждата от земеделско училище“, разказва директорът Димитър Йорданов. Първата учебна година е открита на 1 май 1883 г. с 63 ученици. Един от най-известните възпитаници на гимназията е министър-председателят в периода 1919 – 1923 г. Александър Стамболийски.
Днес в Професионалната гимназия в Садово учат 270 ученици, а специалностите са три: „Агроекология“, „Механизация на селското стопанство“ и „Техник-растениевъд трайни насаждения“. В училището се обучават и много момичета. За тях най-желана се оказва специалност „Агроекология“. Димитър Йорданов е директор от 6 години, но работи като учител от 1987 г. Първоначално преподава история, а след това и география.
Когато поема поста на 5 февруари 2014 г., възпитаниците са 140, а паралелките – 7. Успява да удвои броя на децата с много работа. Първото нещо, което осигурява, е безплатен транспорт за учениците. Общината предоставя училищен автобус. Освен транспорт децата получават и стипендии (социална и за отличен успех). Училището разполага с общежитие, което сега не се ползва, защото учениците пътуват от близките села с осигурения безплатен транспорт.
„В VIII клас приемаме по 26 ученици, след това постепенно с годините броят им намалява, защото една част след навършване на 16-годишна възраст отиват да работят в чужбина. Други влизат в брачни отношения. Това, което се опитваме да направим, е да ги задържим в училище поне до 16-годишна възраст, защото някои от тях тогава узряват за това, че образованието им е нужно, и продължават докрая“, разказва Йорданов.
„Сега повече от всякога държавата прави и дава за професионалното образование, но учениците не искат да завършват селскостопански училища“, казва с горчивина директорът. Голяма част от децата в общината избират да учат в Пловдив или Асеновград. По думите му спадът на интереса към земеделието се наблюдава от 2000 г.
насам. „Независимо че нашата гимназия е с традиции в земеделското образование, рязко намаля броят на младите и мотивацията им да учат земеделие. Сега всеки отива в големия град, ако не в професионално, то в средно училище, за да не бъде в селскостопанска гимназия и да не работи земеделие“, допълва още той.
Преподаването на профилирани специалности в областта на земеделието и селското стопанство се оказва непривлекателно и за младите учители. „Хората, които завършват висше образование в тази област, са малко и след това не желаят да работят като учители. Може би се чувстват по-добре реализирани като инженери на селскостопанска техника и машини или инструктори в частни фирми по управление на МПС“, казва още той.
В селскостопанската гимназия има и самостоятелна форма на обучение за ученици, които не са завършили средно образование. През тази учебна година обучаващите се са 35.
Сега през лятото в училището правят ремонт със собствени средства. Започват с една стая, но решават да санират и сградата. „Видяхме колко хубаво стана, и решихме да продължим по-нататък“, допълва с усмивка Йорданов. Скоро ще бъдат ремонтирани и класните стаи. Вече са успели да оборудват с модерна техника помещенията по практика. От новата учебна година учениците ще разполагат с електрически макети на двигатели.
В рамките на обучението от разстояние часовете по практика са се провеждали виртуално – учителите са подготвяли материали във вид на видео и са ги изпращали до учениците. Производствената практика в X клас пък е била по родните места на учениците. Единственото, с което не са успели да наваксат онлайн, са практическите уроци по управление на МПС. През лятото учениците, които са се записали за управление – категория B, ще могат да запълнят пропуските. На възпитаниците с добър успех и добро поведение, редовна посещаемост и участие в състезанието „Млад фермер“ ръководството предоставя възможност да изкарат категория „В“ безплатно. На учениците се предоставя възможност и за придобиване на категория „Ткт“.
„Училището разполага с хубав парк, но иска много работа, за да се приведе във вида, в който трябва да бъде“, казва директорът. От 2014 г. насам успяват да облагородят част от двора – изкореняват дървета, подравняват терена и поставят автоматична система за напояване, която поддържа трите алеи с райграс. Планират да довършат санирането на цялата сграда, да направят обследване на електричеството и ВиК мрежата. От 2008 г. отоплението не работи и използват печки с твърдо гориво. „Всичко това правим със средства на училището и отнема доста време, затова става по-бавно, отколкото ни се иска“, уточнява Йорданов. Следващата задача е изграждане на отоплителна инсталация, като надеждата е Община Садово да кандидатства по проект, който да бъде одобрен.

Художествена галерия
по европейски образец

Би било хубаво, ако можеха повече хора да посетят и да видят уникалната по рода си художествена галерия в Професионалната селскостопанска гимназия в Садово. Колекцията не бива да остава скрита, а да бъде достояние на колкото се може повече хора. Защо не и някой ден да се превърне в официалната галерия на общината?
Директорът Димитър Йорданов разказва, че преди години е било традиция всеки випуск да подари на школото за спомен картина и така броят на шедьоврите на изкус-
твото с времето нараства. Ръководството на училището също е закупувало платна. По повод 100-годишнината на школото в живописния му двор се провежда пленер под надслов „Млади художници“. Голяма част от участниците в знак на благодарност за домакинството подаряват на Професионалната гимназия своите творби.
Години по-късно Йорданов съвместно с художника Кольо Карамфилов планират да направят втори подобен пленер, но творецът умира и не успяват да осъществят идеята си.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Професия
СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

Всичко е възможно, стига да поискаш

Следваща статия

10 причини да избереш едно училище

Следваща статия
10 причини да избереш едно училище

10 причини да избереш едно училище

Срещи с победители

Срещи с победители

Личности за пример

Личности за пример

Последни публикации

  • Да очароваш с наука
  • Първи операции по Програма „Образование“
  • Сдружението на директорите става на 20
  • Още 10 млн. лв. за модернизация на професионалните гимназии
  • По-добри резултати по математика в X клас
  • Трудните задачи със свободен отговор
  • Водим бъдещето за ръка
  • За една грешка при членуването
  • Европейска мрежа от иновативни университети
  • Обявяват програмата за иновации през юли
  • Украинчета на летни занимания в Смолян
  • Да създадеш знаеща личност
  • Бутиковото училище в Драгалевци
  • Училището със 100% дуално обучение
  • С призови места по роботика
  • Свищовската гимназия „Алеко Константинов“ с център за професии на бъдещето
  • Омагьосани от футбола
  • Инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново: Броят на младите учители нараства
  • Наши университети в престижна световна класация
  • Улесняват приема на чужди студенти
  • Как да се представят научните постижения
  • Флуоресцентните антибиотици
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG