Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2022 Брой 42, 2022

Никога не е късно да се изучиш

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
19-10-2022
в Брой 42, 2022
A A
Медиаторите Ани и Вили работят с желание
за каузата повече напуснали училище по различни причини да се върнат в класните стаи

Донка ТЪНКОШИЕВА

Връщане в училище на отпадналите или неинтегрираните в образователната система младежи до 29-годишна възраст цели инициатива на Международния младежки център в Бургас. Момичетата от Центъра провеждат индивидуални срещи със семейства в кварталите „Победа“ и „Меден рудник“, където живеят предимно хора от уязвимите групи. Създаването на Младежкия международен център – Бургас, се реализира по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Анелия Асенова е образователен медиатор, а Виолета Бръмбарова е образователен ромски медиатор. Анелия е завършила Бургаския свободен университет със специалност „Социални дейности“. Има опит като ръководител на екип. Това е спомогнало за развитието на комуникативните ѝ умения и гъвкавост във вземането на решения. А Виолета следва предучилищна и начална педагогика в Бургаския свободен университет. Преди това е учила народно пеене в СУ „Добри Чинтулов“. Освен че е младежки работник в ММЦ – Бургас, тя преподава християнство на млади хора в местна църква, тъй като обича да работи с деца и да бъде пример за тях.
Момичетата са натоварени с нелеката задача да анкетират хората от двата квартала. Ани споделя, че до момента не са имали никакви проблеми с общността. Това вероятно се дължи донякъде и на факта, че Вили говори ромски и турски.
„Сред основните цели на екипа ни е да върнем в училище отпадналите или неинтегрираните в образователната система младежи до 29-годишна възраст. Предстои да организираме безплатни курсове по български език, които вероятно ще започнат през следващия месец“, коментира Мария Салабашева, управител на Младежкия международен център – Бургас. За целта от Центъра са направили специална анкетна карта, чрез която се изследват причините, поради които даденото лице е напуснало училище, и има ли желание да се образова. От думите на анкетьорите прави впечатление, че немалка част от младите хора след 18-годишна възраст от двата бургаски квартала са напуснали страната и са в чужбина.
„Основната причина, с която се срещаме до момента, е икономическа. Момчетата, когато навършат 15 – 16 години, ги карат да работят, за да помагат при изхранване на семейството. А при момичетата основната причина са т.нар. ранни бракове. Хубавото е, че голяма част от анкетираните изразяват желание да продължат обучението си. Искат да се интегрират, да получат добра професия и да работят“, обобщава Анелия Асенова.
Контактите с хората от двата квартала показват, че възрастното население – бабите и дядовците на сегашните ученици, са грамотни и се справят чудесно на български, докато техните внуци – децата на по 10 – 12 години, са далеч от образоваността на възрастните.
Въпреки че двете момичета срещат и доза недоверие, фактът, че са млади и позитивни, усмихнати и доброжелателни, им помага да преодоляват негативизма. Така те научават и за други проблеми сред общността. Например за това, че онези семейства, които са дошли от вътрешността на страната и нямат адресна регистрация, не могат да изпратят децата си на училище.

Your Image Description

Свързани статии:

Школо като семейство Красивото възпитава Жажда за знания вместо читателска карта „Рицар на книгата“ за най-заслужилия учител

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Школо като семейство

Следваща статия

Класическото семейство на Класическата

Следваща статия
Класическото семейство на Класическата

Класическото семейство на Класическата

Красивото възпитава

Красивото възпитава

В ход е дигиталното обучение

Жажда за знания вместо читателска карта

Последни публикации

  • 11 746 приети на първо класиране в столичните ясли и детски градини (ВИДЕО)
  • Близо 1500 деца се включват в XXVII международен детски конкурс „Южни слънца“ в Петрич
  • Петима изследователи на INSAIT с награда от конференция на световния елит в изкуствения интелект
  • Почти 2000 творби изпращат участниците в XVII издание на едноименния международен конкурс за компютърна рисунка и колаж
  • Институтът за български език с покана за празнична диктовка за 24 май
  • Отличия за най-добрите в XII ученическа конференция „Семейство – училище – общество“
  • Ученици се върнаха няколко века назад във времето – с перо и мастило изписваха старобългарски кирилски букви
  • Зрелостниците пишат по вариант 2 на матурата по профилиращ предмет и по тема 6 на изпита по професия
  • Проф. Сеня Терзиева-Желязкова поема поста на зам.-министър на образованието и науката
  • Полагa ли се обезщетение при пенсиониране, ако сме безработни?
  • Първата българска азбука – част от съвършения езиков алгоритъм
  • Зам-министър Таня Панчева откри STEM център в столичното 1. СУ „Пенчо П. Славейков“
  • „Железният полк“ събра Кюстендил: Деца върнаха към живот паметта за героите на България
  • Писателят Стефан Цанев в Студио „Аз-буки“: 24 май е единственото събитие, което ни обединява като народ (ВИДЕО)
  • Отбелязване на 24 май
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия на тема „Природни науки и иновации в образованието“
  • МОН публикува верните отговори на държавния зрелостен изпит по български език и литература
  • Кампанията „Дигитален будител“ отваря вратите на 1296 читалища
  • МОН започва проект с Хайделбергския университет
  • Генерират изпитния вариант за матурата по български език от 5 859 375 възможни комбинации
  • Над 220 участници в конкурса „Светлината в нашия живот“
  • С музика са лекували още в древността

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"