Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2022 Брой 39, 2022

Как младите учени да останат у нас

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
28-09-2022
в Брой 39, 2022
A A

„Нашите ученици и студенти печелят международни състезания, а нашата грижа е да ги задържим и да им дадем възможност да се развиват.“ Това заявява служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов при откриването на форума „Нова европейска иновационна стратегия – възможности и предизвикателства“ в „София Тех парк“. Той откроява сред научните програми „Млади учени и постдокторанти 2“. Очакваните резултати от изпълнението ѝ са увеличаване на младите хора, занимаващи се с научна дейност, задържане на талантите в България, намаляване „изтичането на мозъци“ след придобиване на образователната степен „магистър“ и образователната и научна степен „доктор“.
На форума еврокомисарят по иновациите и научните изследвания Мария Габриел представя новата Европейска иновационна програма с бюджет от 10 млрд. евро и нейните основните приоритети и цели. Организатори на форума са Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия и Българският иновационен форум. В събитието се включва и служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.
С финансиране по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ са изградени или в процес на изграждане 6 центъра за върхови постижения и 10 центъра за компетентност. Те са създадени чрез партньорство между висши училища и научни институти в приоритетни индустриални области. Основната цел на проектите е модернизация на съществуваща или изграждане на нова научноизследователска инфраструктура. Финансирането на центровете ще продължи и през текущия програмен период по новата програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, коментира министърът на образованието и науката. В Програмата се предвижда и целево финансиране на три обекта от Националната пътна карта за научна инфраструктура.
Проф. Пенов припомня и някои успешни инициативи, свързани с иновациите, които екипът му е наследил в МОН и които трябва да развие – Националната пътна карта за научна инфраструктура; Националния план за отворена наука, настройването на силните страни на науката ни към индустрията чрез Иновационната стратегия за интелигентна специализация на България, Концепцията за развитие на изкуствения интелект в България и др.
В същото време, министър Пенов отбелязва, че не липсват и трудности. Спънка в сътрудничеството на науката с бизнеса са ограниченията, произтичащи от Рамката за държавни помощи за научни изследвания, развитие и иновации. „Европейският съюз се самоограничава в пълноценното използване на научния си потенциал и инфраструктура, тъй като чрез Рамката до висока степен се блокира използването на публичен ресурс за целта. Затова инициативата на Европейската комисия за промяна на регулаторната система, свързана с научните изследвания и иновациите, включително и на тази Рамка, е положителна“, подчертава проф. Сашо Пенов. И посочва, че не е достатъчно изградена връзката между двата фонда – за наука и за иновации. По думите му у нас нямаме големи концерни, които да поддържат собствен научен сектор, а капацитетът на висшите училища и БАН за внедряване е ограничен. Възможен изход е обвързването на двата фонда така, че завършените приложни проекти от научния фонд да се преливат за довършване до промишлен образец в иновационния.
Министърът откроява и въпроса за финансирането – в стратегиите се предвижда за наука и развитие България да инвестира 1% от БВП, но засега публичните средства за целта са едва 0,25% от БВП. Общо инвестициите у нас за наука и иновации са 0,7 % от БВП, докато в Европейския съюз средното равнище е 2,2% от БВП. По думите на проф. Пенов във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост е необходимо да бъде разработен нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Законът трябва да очертае елементите на екосистемата за научни изследвания и иновации в страната и да регулира отношенията между участниците в нея. „Планираме да създадем работна група от специалисти
за подготовката на такъв закон“, обявява министърът.

Your Image Description

Свързани статии:

На среща със светила в науката Пет бронза от Европейската младежка олимпиада по информатика Самоковки със световна ученическа титла по баскетбол 10 450 се обучават дуално у нас

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

На среща със светила в науката

Следваща статия

Пет бронза от Европейската младежка олимпиада по информатика

Следваща статия
Пет бронза от Европейската младежка олимпиада по информатика

Пет бронза от Европейската младежка олимпиада по информатика

В ход е дигиталното обучение

Над 6000 участват в „Ученически практики 2“

Самоковки със световна ученическа титла по баскетбол

Самоковки със световна ученическа титла по баскетбол

Последни публикации

  • Млади флористи демонстираха майсторство в цветарството и озеленяването
  • Столичната община повежда 500 ученици „По стъпките на героите“ по повод 150 години от Априлското въстание
  • Проект „Успех за теб“ събра ученици от четири училища в Мизия
  • Ученици от 7 български училища в Гърция и Франция на образователен маршрут у нас
  • Ученици от Карлово с изложба в МОН
  • Бургаският държавен университет ще обучава медицински сестри в Добрич
  • Президентът Илияна Йотова удостои дейци от областта на науката и образованието с орден „Св. св. Кирил и Методий“
  • Отборът на Софийския университет с призови места на най-престижния форум по космическо право
  • „Пламъкът на свободата“ вдъхнови учениците в столичното 10. СУ „Теодор Траянов“
  • STEM център „Автоматика“ отвори врати в СУ „Владимир Комаров“
  • Правна защита при забавена или неизплатена заплата
  • Добродетел и добри дела
  • Водата, без която не можем – Национален конкурс за рисунка и приложно изкуство „Водата извор на живот 2026“
  • Зам.-министър Емилия Лазарова откри STEM център в столичното 39. СУ „Петър Динеков“
  • Министър Сергей Игнатов в Студио „Аз-буки“: С 5500 инициативи българските училища отбелязват 150-годишнината от Априлското въстание (ВИДЕО)
  • Лаборатория за иновации в Пловдив събира ученици от 11 училища
  • Ученици от 15 професионални гимназии на финала на „Млади таланти в модата“
  • Проф. Сергей Игнатов инициира среща с психолози за подобряване на подкрепата в училищата
  • Два медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета
  • Имат ли езикознанието и математиката допирни точки?
  • Приложение ще проверява възрастта на децата в интернет
  • „София Тех Парк“ кандидат за ускорител на НАТО

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"