Началото на Европейската мрежа от иновативни университети постави българският еврокомисар Мария Габриел по време на първата среща на върха „Образование и иновации“ в Брюксел. На форума над 1000 представители на академичните среди, европейските университетски алианси, ректори, иноватори и научни изследователи от цяла Европа обсъдиха ключовата роля на образованието като двигател на иновациите.
„Образованието и уменията са основата, върху която градим нашето бъдеще. Искаме Европа да има необходимия резерв от таланти, за да бъде лидер в новата вълна високотехнологични иновации. Нуждаем се от хора с предприемачески и технически компетентности. С Европейската стратегия за университетите целим да изградим силна връзка между висшето образование и иновациите. Факт е, че тези два свята не си говорят спонтанно, а могат да имат отлично сътрудничество. Ето защо поставям началото на Европейската мрежа на иновативните университети. Целта е те да споделят идеи и да работят по съвместни проекти, като мобилизират сектора на висшето образование и развият иновационния му потенциал“, заяви Мария Габриел.
Тясното сътрудничество между висшите учебни заведения и индустрията е ключово. Важно е да се гарантира, че завършващите висше образование са готови за професионалния живот с нужните умения. За целта се осигурява подкрепа за създаване на инкубатори във висшите учебни заведения в тясна връзка с предприемаческия сектор. Европейският институт за иновации и технологии има осем общности за знания и иновации, които подкрепят университетите с експертиза и обучение в сътрудничество с бизнеса и регионите.
Университетските алианси ще имат важна роля за привличането на таланти във високотехнологичните сектори. Те притежават необятен капацитет за иновации, които трябва да се интегрират в образованието.
Създадената мрежа от иновативни университети ще подготви доклад с конкретни препоръки, който ще бъде представен на Срещата на върха по въпросите на образованието през декември.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.