Стоян СТОЯНОВ
Създаване на Национален STEM център, който да обучава педагогическия персонал за пълноценно използване на залегналото в Плана за възстановяване и устойчивост изграждане на цялостна инфраструктура от STEM кабинети в българските училища. Това анонсираха тези дни вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов и просветният министър чл.-кор. Николай Денков. И това е ход за квалификация и методическа подкрепа на учителите, паралелно с изграждането на физическата среда за подобно обучение. Защото откриването на поредния модерен STEM кабинет не носи добавена стойност за образованието на днешните ученици, ако не променя подходите за обучение и не носи промяна на самите педагози.
А този процес на промяна трябва да бъде ускорен, тъй като увеличаването на средствата за образование и на учителските заплати засега не се отразява във видимо повишаване на образователните резултати. Да, необходимо е време за промяна на голяма и инерционна система като училищната и за навлизането в учителската професията на мотивирани млади хора с високи постижения. Но заедно с това днешните педагози не трябва да спират да се развиват. И още нещо – както отбелязва министър Николай Денков, необходимо е те да бъдат разтоварени максимално от всякаква бумащини и да имат повече време да работят индивидуално с учениците, така че те да не трупат пропуски и да се минимизира влиянието на социалния и икономическия статус на техните семейства.
А че има успешни училища с креативни учители, доказват срещите по Националната програма „Иновации в действие“ от последния месец. Подобен подход на споделяне дава възможност положителният опит да бъде разпространен, приложен и подобрен много по-бързо. И промяната в училищата да бъде ускорена.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.