Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2021 Брой 10, 2021

Нова инициатива за жените новатори

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-03-2021
в Брой 10, 2021
A A

Нова инициатива Women TechEU в подкрепа на повече жени лидери в технологиите обяви навръх Международния ден на жените българският еврокомисар Мария Габриел в Брюксел. С нея ще се предоставят възможности на дамите да градят кариера в сферата на предприемачеството в областта на новите технологии.
„Новите технологии и революционните иновации на границите на познанието са ключови за постигане на устойчиво и приобщаващо бъдеще на Европа. В Европа 41% от учените и инженерите са жени. Три четвърти от стартиращите предприятия в Европа са основани от мъже, докато едва 8% са основани от жени, които получават само 1,7% от общите инвестиции в стартъпи през 2020 г.
Освен това 20,4 % от жените на възраст над 35 години заемат по-ниски позиции в кариерното развитие в сравнение със само 5,9% при мъжете“, заяви Мария Габриел.
Инициативата WomenTechEU цели да удвои броя на ръководените от жени стартиращи технологични компании в Европа. Тя е насочена към иновативни стартъпи, основани от жени, заемащи висша ръководна длъжност като главен изпълнителен директор или равностойна длъжност в дружеството към момента на подаване на предложението за кандидатстване.
„Подкрепата, която ще предоставим на бенефициентите на Women TechEU, се състои от три основни компонента. На първо място, това е финансова подкрепа за дружеството под формата на безвъзмездна финансова помощ в размер на 75 000 евро в подкрепа на дейности като актуализиране на бизнес модела, бизнес плана и стратегията за растеж, намиране на партньори и инвеститори или валидиране на пазара. Вторият компонент е менторска програма от Европейския иновационен съвет в рамките на новата „Програма за лидерство на жените“. Тя включва специални действия за изграждане на мрежи и популяризиране. И третият компонент, това е възможността за участие в дейности, организирани от програма InvestEU и инициативата Enterprise Europe Network. В края на финансирания проект и след приключване на програмата за лидерство жените бенефициенти ще представят резултатите от схемата, за да дадат видимост на своето дружество и да привлекат допълнително финансиране“, обясни българският еврокомисар.
Мария Габриел подчерта, че е необходим цялостен подход към засилване участието на жените в областта на научните изследвания и иновациите. По нейна инициатива от 2021 г. Европейският съвет по иновациите (ЕСИ) прилага целенасочена мярка в рамките на пилотната схема „Ускорител“ – поне 25% от допуснатите до интервю стартъпи и малки и средни предприятия да бъдат ръководени от жени. Така само за 5 месеца процентът на ръководените от жени дружества, които получават финансиране от ЕСИ, е увеличен от 8 на 29 на сто. Успехът на мярката ще бъде надграден, като през 2021 г. този праг ще бъде увеличен на 40 %.
„Ще обявим първата покана за представяне на предложения по време на Европейските дни за научни изследвания и иновации (23 – 24 юни). Ще осигурим подкрепа за 50 стартиращи предприятия, ръководени от жени, в областта на новите технологии. Имаме невероятен брой вдъхновяващи жени новатори в Европа. Искам да призова за участие в програмата ни за менторство новатори, технологични експерти, научни изследователи, инвеститори. Разчитам на техния талант, опит и ангажираност, за да превърнем тази програма в успешна“, каза още Мария Габриел.

Your Image Description

Свързани статии:

ЕС инвестира 1,8 млрд. евро в чисти технологии Улесняват инвестициите в наука и иновации Образованието е основен фактор за активност Лаборатория за инвестиции в образованието

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Европа

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

ЕС стимулира стратегическите инвестиции

Следваща статия

Защо грешим при простите отрицателни форми за повелително наклонение?

Следваща статия
Защо „мекането“ е толкова заразно?

Защо грешим при простите отрицателни форми за повелително наклонение?

В ход е дигиталното обучение

Националната пътна карта с нов обект

В ход е дигиталното обучение

Признание за Алма матер

Последни публикации

  • 21 български студенти трупат опит и знания в програмата „Фулбрайт“
  • Ученици медиатори помагат при конфликти, които са част от нов център, открит в Професионалната техническа гимназия във Варна
  • Селективността е „светият граал“ в онкологичните терапии в това вярва д-р Моника Мутовска, която получи отличието за млад учен
  • Доц. Мариана Борукова, председател на Българската асоциация „Спорт за учащи“: Основната ни цел е да ангажираме повече ученици
  • Девет родни университета в престижна класация
  • „Извънкласната работа е от изключително значение, за да идват децата на училище“, казва образователният медиатор Любка Дачева от ОУ „Васил Левски“ в с. Триводици
  • Столичната ДГ №45 „Алиса“ провежда уроци по емпатия и общуване в Седмица на заедността
  • Еврокомисията: TikTok е в нарушение на Законодателния акт за цифровите услуги поради пристрастяващия си дизайн
  • С промени в учебните програми МОН предлага изкуственият интелект да се включи във всички предмети
  • Мисли успешно, пиши правилно!
  • Неплатена заплата: права на работника и задължения на работодателя
  • Музикалната академия отваря филиал в Бургас
  • Здравно образование в клас
  • Въвеждат спортна програма на ФИФА в българските училища
  • Млади учени от 16 държави работят в Международния център по математика към БАН
  • Стимулират научните публикации в световни бази данни
  • Гл.ас. д-р Тервел Пулев: Животът е училище (ВИДЕО)
  • В Кюстендил: повече ученици се завръщат от чужбина
  • XXVI национален фестивал за училищен театър на испански език
  • Срещи с изкуството на Кристо и Жан-Клод в София
  • Български проект ще получи финансиране по процедурата за обмен на персонал за 2025 г. от програмата „Мария Склодовска-Кюри“
  • INSAIT очаква кандидати за лятната изследователска програма SURF 2026

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"