Българският еврокомисар Мария Габриел откри в Брюксел второто издание на Европейски дни на научните изследвания и иновациите – най-мащабното събитие в Европа, обединяващо представители на ЕС, национални правителства, индустрията, академичните среди, бизнеса и гражданското общество с цел обсъждане на бъдещето на научните изследвания и иновациите. Неговото послание е „Европа – лидер в променящия се свят“. Провеждани във виртуален формат, Дните на научните изследвания и иновациите отбелязват рекорден брой от над 29 000 участници, като се очаква да ангажират европейските граждани в съвместното създаване на ключовите действия в областта на науката и иновациите за справяне с обществените предизвикателства и устойчивото възстановяване от кризата.
„Събитието е много добра възможност съвместно с държавите членки, бизнеса и европейските граждани да създадем пътната карта от бъдещите действия в областта на научните изследвания и иновациите. Тази година проявата е виртуална и това дава възможност за включване на максимален брой участници в един истински процес на съвместно проектиране за дефиниране на приоритетите“, коментира еврокомисарят Габриел. Тя очаква ползотворни дискусии за бъдещите инициативи за достъпа до научни данни и резултати, подобряване на иновационния капацитет на държавите членки и прео-
доляване на разделението в областта на иновациите, за подкрепа на стартъпите и малките и средните предприятия.
Събитието включва над 100 сесии, сред които се отличават панелите за бъдещето на Европейското научноизследователско пространство и Европейския научноизследователски съвет, ролята на Европейския иновационен съвет за подкрепа на малките и средните предприятия (МСП), университетските алианси на бъдещето, церемониите по награждаване за „Европейска столица на иновациите“ и „Жени новатори“, както и панелите, посветени на Западните Балкани и новостите в програма „Хоризонт Европа“. Нов инструмент в бъдещата програма са европейските мисии, в които взеха широко участие европейските граждани при оформяне на техните инициативи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.