Стоян КОСТАДИНОВ
Към Червената планета вече лети и китайската сонда Tianwen-1 („Въпроси към небето“), изстреляна на 23 юли от лощадката Венчанг на остров Хайнан. Апаратът е наречен на едноименна поема на поета Цю Юан, живял през от III век пр. Хр. и смятан за един от най-великите творци на Древен Китай. Планира се първата самостоятелна китайска мисия до друга планета да достигне Марс през февруари 2021 г. След двумесечни обиколки в орбита вероятно в района на равнината Утопия в северното полукълбо на планетата трябва да кацне и спускаем модул с марсоход. При успех Китай ще стане едва втората държава след САЩ, успяла да спусне без инцидент сонда на Марс.
Въпреки оскъдните данни от китайска страна се знае, че целта на мисията е да се създаде геоложка карта на Марс, да се изследват характеристиките на почвата и да се търсят следи от вода и лед, да се проучат марсианската атмосфера и климатът на повърхността и да даде информация за електромагнитните и гравитационните полета. За целта за първи път ще се използва и специален радар, който ще сканира почвата в дълбочина до 100 м.
240-килограмовият шестколесен роувър е снабден с две камери и три детектора за определяне състава на почвата и магнитните полета. Сред задачите е и търсенето на следи от вода и лед на повърхността. Орбиталната част на мисията ще продължи да събира данни за марсианската атмосфера със своите седем инструмента – две камери, радар, спектрометър и инструменти за анализ.
Междувременно на път към Червената планета китайският апарат изпрати и снимки на Земята и Луната, направени от разстояние 1,2 млн. км. Двете са видими като малки полумесеци на фона на Космоса.
Китай се надява успешен полет до Марс да даде тласък и на планиран полет до планетата през 2030 г., по време на който вероятно пилотиран апарат ще кацне на повърхността, ще събере проби и ще ги върне на Земята.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.