Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Разработка на INSAIT е сред водещите статии на топ форум за компютърно зрение и изкуствен интелект

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
07-10-2025
в Новини 2025
A A
Снимка Шанхай

Изследване на Институтa за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше отличено като една от водещите статии (Highlight Paper) на международната конференция ICCV 2025 – едно от най-авторитетните събития в света на изкуствения интелект и компютърното зрение. Конференцията ще се проведе в САЩ през октомври 2025 г, съобщават от Института.

Разработката, озаглавена ObjectRelator, е резултат от съвместна работа между учени от INSAIT, ETH Цюрих, Университета Фудан в Шанхай и глобалната технологична компания Ant Group, която обслужва над 1,3 милиарда потребители и 80 милиона търговци по света.

ObjectRelator представлява значителна стъпка напред към създаването на AI системи, които „виждат“ света по начин, близък до човешкия.

Моделът въвежда нов подход за разпознаване и разбиране на обекти независимо от гледната точка – от това, което възприема човешкото око (егоцентричен изглед), до информацията, заснета от външна камера (ексцентричен изглед).

Докато за хората тази способност е естествена, за съвременните AI системи тя остава сериозно предизвикателство. Повечето водещи модели за компютърно зрение, като SAM и SAM2, работят единствено с изображения от една перспектива. ObjectRelator преодолява това ограничение, отваряйки път към нови приложения в роботиката, виртуалната и добавената реалност, както и в развитието на интелигентни агенти, способни да пренасят знания между различни гледни точки.

Your Image Description

Свързани статии:

Българската наука излиза на световната сцена в роботиката Изследване на INSAIT в топ конференция за роботика Институтът INSAIT обяви избраните за летния изследователски стаж Българският INSAIT с нов научен пробив

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: INSAITДенятизследваненаучна статияШанхай

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

12 отличени с наградите „Джон Атанасов“

Следваща статия

Нова детска градина в Асеновград с финансиране от МОН

Следваща статия
Нова детска градина в Асеновград с финансиране от МОН

Нова детска градина в Асеновград с финансиране от МОН

Център с лаборатория за изследване на аутизма отвори врати в Софийския университет

Център с лаборатория за изследване на аутизма отвори врати в Софийския университет

Университетът по хранителни технологии в Пловдив ще си партнира със Световната организация по туризъм

Университетът по хранителни технологии в Пловдив ще си партнира със Световната организация по туризъм

Последни публикации

  • И за математиката трябва дарба – в това е убеден Павел Петров, носител на наградата по информатика „Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти“
  • Какво научаваш за образованието, когато не покоряваш, а изкачваш върхове, разказва пред „Аз-буки“ директорът на СУ „Христо Ботев“ в Горна Малина
  • Д-р Денис Иванов, историк и преподавател в Пловдивския университет: Априлското въстание показва как шепа народ поставя българския въпрос на световната карта
  • Добрите практики отново са на фокус
  • Децата от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Горни Дъбник не искат да си тръгват, като често остават и след часовете
  • Живата и изразителна култура на испаноезичния свят привлича и младите хора в България
  • Малка молекула РНК показва как може да се е зародил животът
  • Млади флористи демонстираха майсторство в цветарството и озеленяването
  • Столичната община повежда 500 ученици „По стъпките на героите“ по повод 150 години от Априлското въстание
  • Проект „Успех за теб“ събра ученици от четири училища в Мизия
  • Ученици от 7 български училища в Гърция и Франция на образователен маршрут у нас
  • Ученици от Карлово с изложба в МОН
  • Бургаският държавен университет ще обучава медицински сестри в Добрич
  • Президентът Илияна Йотова удостои дейци от областта на науката и образованието с орден „Св. св. Кирил и Методий“
  • Отборът на Софийския университет с призови места на най-престижния форум по космическо право
  • „Пламъкът на свободата“ вдъхнови учениците в столичното 10. СУ „Теодор Траянов“
  • STEM център „Автоматика“ отвори врати в СУ „Владимир Комаров“
  • Правна защита при забавена или неизплатена заплата
  • Добродетел и добри дела
  • Водата, без която не можем – Национален конкурс за рисунка и приложно изкуство „Водата извор на живот 2026“
  • Зам.-министър Емилия Лазарова откри STEM център в столичното 39. СУ „Петър Динеков“
  • Министър Сергей Игнатов в Студио „Аз-буки“: С 5500 инициативи българските училища отбелязват 150-годишнината от Априлското въстание (ВИДЕО)

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"