
Учители от седем области на страната споделят разнообразни методически подходи в рамките на форум по Националната програма „Иновации в действие“ с домакин 23. СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ в София, съобщават от Пресцентъра на МОН.
Четиридневното събитие събра образователни екипи от цялата страна – София-град и София-област, Благоевград, Гоце Делчев, Кюстендил, Кърджали и Велинград, представители на институции, университети, организации и експерти, обединени от обща цел.
Учителите представят добри практики чрез използване на визуални, интерактивни и практически елементи, като успяват не само да демонстрират своите постижения, но и да вдъхновят с идеи за прилагане на нови подходи в класната стая. Форумът бе открит с интегративен урок на тема „Пролетни фолклорни празници“, представен от учениците от II клас и хореографските паралелки на 23. СУ.
В атмосферата на Благовещение децата пресъздават обичаи, представят народни танци и вплитат съдържание от учебния предмет „Човекът и родината“ и математика. „Работливите пчелички“ от II клас, 23. СУ с класен ръководител София Илиева се представят с открит урок „Наръчник на сетивата“, който е част от тематичното съдържание на иновация „Българче“. В рамките на три седмици чрез екипна работа те проучват информация за сетивните органи, работят по проект, като създават краен продукт – „Наръчник на сетивата“, който представят пред учители и родители.
В рамките на форума са представени също изнесени уроци в нестандартна учебна среда (учебни часове сред природата, в музеи, библиотеки и театри). Учениците учат чрез наблюдение, преживяване и активно участие, като се развиват не само познавателно, но и емоционално, културно и естетически. Подчертано бе, че включването на родителите в организацията на тези дейности засилва партньорството между училище и семейство.
При преподаване чрез дизайн мислене и решаване на реални проблеми ученици работят по проекти, които ги насочват към създаване на иновативни решения на реални житейски или обществени проблеми. Представени бяха също модели за поведение и инструменти за тренинги за социално-психологическа подкрепа на ученици и педагогически специалисти, насочени към дейности, свързани с бедствия, аварии, преодоляване на кризи и други критични ситуации.
В рамките на форума някои училища показват как прилагат метода си в реална учебна среда. Включен бе интердисциплинарен подход – комбиниране на знания от различни учебни предмети, визуализация и онагледяване – чрез макети, постери, технологични средства, експериментални материали, STEM демонстрации.
Всички подходи не само разкриват разнообразието от възможности за съвременно преподаване, но и показват как партньорството, споделеният опит и отвореността към новото могат да преобразят учебния процес.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg