Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Децата ще могат да подават сигнали за насилие около тях през мобилно приложение

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
18-09-2025
в Новини 2025
A A
Снимкa МТСП

Всяко дете с телефон ще може да съобщава за проблем, насилие срещу него или срещу друго дете. Младежите ще могат да подават сигнали за свои връстници в риск или ако станат свидетели или жертва на насилие, през специално приложение. Платформата CyberKidz Patrol бе представена от министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, съобщават от Пресцентъра на МТСП.

„Колко неща вече се случват и какво ли не виждаме всеки ден, за да разберем, че трябва да има подобен модерен начин, по който децата да могат да се свързват с Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Оттам вече да преценяват какво и как да се направи, как да се намеси, чрез кои органи, включително и чрез МВР, за да могат децата наистина да се чувстват закриляни и да знаят, че има към кого да се обърнат“, обясни министър Гуцанов.

Приложението е разработено от Държавната агенция за закрила на детето и Министерството на електронното управление.

Мобилното приложение Cyberkidz Patrol ще е достъпно за сваляне напълно безплатно в началото на октомври.

Чрез него децата ще могат много лесно да подадат сигнал за дете в риск. Единствената информация, която се изисква, е телефонен номер.

Например, ако дете види как в училище тормозят негов съученик, то ще може да подаде сигнал за това, а ДАЗД ще го провери. При нужда ще сезира и други институции като полиция, прокуратура или социалните служби. „Това наистина помага на децата по достъп начин, през телефона, да бъдат въвлечени в превенцията на агресията и да подават сигнали“, каз Калоян Ганев, председател на Съвета на децата.

В същото време, приложението ще съдържа полезна информация за децата,

както и интересни за тях новини и събития. Включително информационните клипове на Агенцията срещу употребата на опасни вещества.

То беше представено при началото на кампанията „Бъди смел, бъди добър“, която се провежда за втора поредна година от ДАЗД. Партньори са всички държавни институции, които имат отношение към сигурността на децата.

Активностите тази година ще включват различни спортни мероприятия, конкурси за изкуство, осветяване на фасадите на знакови сгради по повод Световния ден на правата на децата. Децата ще направят и специален флашмоб с послание срещу насилието.

Началото на кампанията е продиктувано от ежедневните публикации за насилие над деца.

„Чрез нас възрастните, държавните институции, медиите, неправителствените организации искаме да стигнем до децата чрез иновативни начини“, заяви председателят на ДАЗД Теодора Иванова.

През 2024 година са постъпили 6640 сигнала за деца в риск в Държавната агенция за закрила на детето.

„Нещата, които се правят от Агенцията, са много важни. Опитваме се заедно да вземем мерки срещу насилието. Започнахме кампании срещу вейповете и дизайнерската дрога. От нас зависи да се справим с тези съвременни заплахи“, заяви министър Гуцанов.

Омбудсманът Велислава Делчева отбеляза доброто си сътрудничество с Министерството на труда и социалната политика и с министър Борислав Гуцанов.

Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България, подчерта важността на сътрудничеството между организацията и държавните институции.

На събитието присъстваха също

заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева, изпълняващият длъжността председател на Комисията за защита на потребителите Александър Колячев, председателят на Съвета за електронни медии д-р Симона Велева, както и представители на Съвета на децата.

Европейската шампионка по спортна гимнастика Валентина Георгиева също подкрепи инициативата.

Your Image Description

Свързани статии:

Ученици събраха над 1700 килограма непотребен текстил Млади физици мерят знания на национално състезание Докторант от ФМИ изготви електронен каталог на списание „Математика и информатика“ Абсолвенти в зала в университетЗапочва социологическо изследване сред студенти за рейтинга на висшите училища

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: агресия в училищеДенятДържавна агенция за закрила на дететокампания „Бъди смел бъди добър“Министерство на електронното управлениеплатформа CyberKidz Patrolподаване на сигнал

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Стъпки за развитие на качеството на висшето образование

Следваща статия

По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна

Следваща статия
По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна

По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна

Снимка на броя: На добър час, ученици!

Снимка на броя: На добър час, ученици!

Русенският университет изпрати випуск 2025

Русенският университет изпрати випуск 2025

Последни публикации

  • Зам.-директорът на „Аз-буки“ Венцислав Генков представи насоки за успешно публикуване на научни изследвания пред докторанти в Софийския университет
  • Национално издателство „Аз-буки“ представи книгата „ТКЗС в българската литература“ в НДК
  • Българските висши училища си партнират с Quacquarelli Symonds – компанията, изготвяща една от реномираните световни класация на университетите
  • БАН отличи млади учени за публикации в областта на природо-математическите и хуманитарно-социалните науки
  • Коледен концерт-спектакъл по повод 115 години ОУ „Братя Миладинови“ – Русе
  • Разработват паникбутон в помощ на жени при насилие
  • НУИ „Добри Христов“ чества 150 години от рождението на своя патрон с празничен концерт във Варна
  • Форум за ранно детско развитие се проведе в Стара Загора
  • Отворената наука гарантира бърз трансфер на знания към икономиката
  • „Аз-буки“ представи „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • Непознати улици
  • Създават училищни програми за четене с разбиране по национална програма
  • Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ в Кърджали с нов Център за хуманитарни науки
  • 4000 българи са регистрирани в платформата за учене на възрастни EPALE
  • Училището в Бобовдол чества 70 години традиции в образованието
  • Облекчения за инвестиции в изследвания
  • В Министерския съвет: Удължават срока за изпълнение на две национални научни програми
  • 140. СУ „Иван Богоров“ в София показа как се учи чрез изкуство
  • Зам.-министър Наталия Михалевска: Трансформацията на образованието има за цел да изгради потенциал за бъдеще на всеки човек
  • Близо 27% от учениците у нас употребяват тютюневи изделия
  • Първи академичен кампус в „Студентски град“
  • Министър Красимир Вълчев: Инвестициите в STEM среда увеличават мотивацията и интереса на учениците

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"