Технологичният гигант „Гугъл“ отпуска 1 милион долара за 8 стипендии на млади учени, които работят в българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ . Така младите изследователи ще имат възможност да работят в България с научни ръководители от INSAIT и Google Research
по най-актуалните теми, свързани с изкуствения интелект.
Това е едно от най-големите подобни дарения в световен мащаб за компанията през 2024 г.
Новината бе съобщена от вицепрезидента на Research в Google DeepMind д-р Слав Петров и директора на Google Cloud за Централна и Източна Европа и Централна Азия Борис Георгиев.
„Постигнатото от INSAIT за толкова кратко време е впечатляващо и именно затова държавата ще продължи да подкрепя последователно Института към Софийския университет. А тези допълнителни средства са възможност да задържим най-изявените български таланти в областта на точните науки и да им дадем шанс да се развият и работят на световно ниво от техния дом – България“, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
По думите му, за две години Институтът е показал, че наука може да се прави не само със самоинициативност на учените, но и чрез създаване на екосистема от държавата, университетите и училищата.
Министърът припомни, че облачните технологии се използват от над 200 000 ученици в над 500 училища. Той изрази надежда, че в най-скоро време ще бъдат въведени курсове за учители за работа с изкуствен интелект, за да могат пълноценно да използват предимствата му и да облекчат работата си в час.
„Дарението е на база на вече постигнатите резултати“,
отбеляза основателят и научен директор на INSAIT проф. Мартин Вечев.
Той обеща, че INSAIT ще продължи да се разраства с бързи темпове, и очаква да разширят и засилят партньорството си с Google през следващите години.
„Високо ценим доверието на Google в мисията на INSAIT. Тази допълнителна подкрепа означава много за нас, тъй като потвърждава, че INSAIT е на прав път в изграждането на институт за изкуствен интелект и информатика на световно ниво“, каза още проф. Вечев.
„При откриването на INSAIT през април 2022 г. Google подпомогна Института и с 250 000 долара за докторантски стипендии. Постигнатите резултати от INSAIT за това време са уникални и ни дават увереност да увеличим финансирането за стипендии близо 4 пъти и да достигне 1 милион долара“, каза директорът на Google Cloud за Централна и Източна Европа и Централна Азия Борис Георгиев.
Той е категоричен, че в Института към Софийския университет се правят
изследвания на световно ниво и компанията гледа с оптимизъм към разширяване на партньорството
и бъдещи съвместни проекти.
Финансирането ще помогне за засилване фокуса на българския институт в ключови области на изкуствения интелект, като големи езикови модели, компютърно зрение, обработка на естествен език, машинно обучение и други. Заедно с целевото финансиране
Google предоставя на INSAIT и ексклузивен свободен достъп до свои специфични мощни изчислителни мощности
(тензорни процесори от последно поколение), което се равнява на приблизително 1 млн. долара.
Българската научна организация става и една от малкото в света, които ще имат възможност да използват специализираните компютърни мощности на Google за създаване на генеративен изкуствен интелект. Достъпът до тях трудно може да бъде изчислен като финансови средства, тъй като малко научни организации изобщо притежават подобна техника.
„Източна Европа притежава невероятен потенциал за принос в областта на изкуствения интелект. Въпреки това днес регионът е значително по-слабо представен в изследванията в областта. Усилията за преодоляването на това предизвикателство са не само в правилната посока, а са от решаващо значение, ако искаме изкуственият интелект да бъде технология, която да е от полза за всички“, заяви вицепрезидентът на Research в Google DeepMind д-р Слав Петров.
Той изрази надежда, че това сътрудничество не само ще послужи за изграждането на по-разнообразна и приобщаваща глобална екосистема за изкуствен интелект, но и ще даде възможност за нови пробиви в областта, които ще бъдат от пряка полза за региона.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg