Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024 Брой 51-52, 19.12.2024 г.

Вековно средище на традиции и бъдеще в Бяла вода

Ралица Господинова от Ралица Господинова
20-12-2024
в Брой 51-52, 19.12.2024 г.
A A
Снимка Силвия Димитрова

Читалището в беленското село Бяла вода навърши един век. Създатели на НЧ „Възраждане 1924“ преди сто години са Александър Тошев, Велико Саев, Недялко Давидов, Цветан Прокопиев, Матей Арсов и пръв настоятел и библиотекар Недялко Тотев.

Първоначално читалището се е помещавало в сградата на старото училище. А през 1964 г. е построена сградата в центъра на Бяла вода, в която то се намира и днес. Селото е малко, с близо 400 души население, но читалището е мястото, където се помни миналото, пазят се традициите и се гради бъдещето.

В читалището е работил като библиотекар поетът и преводач Николай Кънчев, родом от Бяла вода.

„В момента читалището разполага с 9123 библиотечни единици, а членовете за 2024 г. са 65“, казва секретар-библиотекарят Росица Петрова.

Тя с гордост споделя, че обичаят, който читалището е съхранил от поколение на поколение, е бразая. Той се изпълнява на Бъдни вечер. Бразаят е мъж, преоблечен като мистично животно, с маска, вълнени дрехи, звънци и дървен дълъг клюн. Той обикаля цялото село, влиза във всеки дом. Тракайки с клюна си, плаши злите сили. Потупва с тоягата си всекиго за здраве. Гостенинът бива даряван с парички, плодове, лакомства.

„Бразаят управлява селото на Бъдни вечер, след като иска разрешение от кмета. Това е обичай, който се причислява към тайнствата, свързани с прочистването на дните между Бъдни вечер и Богоявление“, допълва Росица Петрова.

Посочва, че с възстановките му са печелили редица първи места на национални фестивали.

Освен традициите технологиите също имат място в 100-годишното читалище.

„През 2008 г. кандидатст­вахме и бяхме класирани на втори етап на проект „Глоб@лни библиотеки – България“. Програмата е на фондация „Бил и Мелинда Гейтс“, съвместно с „Майкрософт“. Можем да се гордеем, че и библиотеката към читалището е включена в този световен проект. С помощта на компютрите 26 жители на нашето село получиха дигитална грамотност“, разказва Петрова. Благодарение на компютрите в читалището по време на ковид пандемията децата от Бяла вода се включват в онлайн часовете.

Към читалището вече 10 години съществува клуб за народни хора „Хорóто“, както и клуб „Сръчко“, който извършва украси на семейни тържества, изработва картички и сувенири за общински базари. Читалищните служители организират всеки празник в селото – Великден, Еньовден, Димитровден, Бъдни вечер и други.

„През всичките 100 години на промени и превратности читалището е стожер на традицията, културата и образованието в техните изпитани и утвърдени форми. Днес то не е изчерпало своята жизненост и продължава да бъде институция с висока степен на обществена потребност“, категорична е Росица Петрова.

Стремежът ѝ е пламъкът на иск­рата, запален преди много лета, да бъде предаван и на следващите поколения, за да го има НЧ „Възраждане 1924“ в село Бяла вода.

Your Image Description

Свързани статии:

Арт свят в Белене Мисия „Спаси Коледа“ Африкански приказки по ноти Приказка за всеки

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: БеленеБяла водаНЧ „Възраждане 1924“Сюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

МОН възобновява излъчването на новини на български жестов език

Следваща статия

Голямата компенсационна сделка от 1934 г. и преодоляването на кризата в българската тютюнева индустрия

Следваща статия

Голямата компенсационна сделка от 1934 г. и преодоляването на кризата в българската тютюнева индустрия

Седемнадесетото столетие и бариерите на времето: нахия Кара Лом пред икономическа и демографска криза

Отвъд геополитическата логика – външните отношения на австрийските Хабсбурги през XVIII в.

Последни публикации

  • Програма „ДОМИНО 2“ беше представена в кампанията „Парад на професиите“
  • МОН организира дискусия за повече инвестиции в науката
  • Учители обсъждат в София нов инструмент за проследяване на детското развитие в градините
  • Отличия за призьорите в XXIX национален конкурс за весела детска рисунка „Малките нашенци“
  • Рекорден брой участници събира XXXI национален конкурс „Диньо Маринов“ във Варна
  • Над 150 младежи участват в 52. национална младежка астрономическа конференция
  • Бобрите допринасят за биоразнообразието на влажните зони
  • „Математиката не е само за зубъри“, в това е категоричен младият учен Владимир Митанкин, един от хората, въвели термина полуцели числа
  • В Кюстендил откриха нов STEM център в ПГ по селско стопанство
  • От зов за помощ до реална подкрепа
  • От часа по програмиране до „Онлайн лекар“ – ученички от Варна разработват здравен стартъп
  • Проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите: Необходима е промяна в модела на финансиране на университетите
  • Как се появяват нови думи?
  • Приказната нощ на Русе
  • Ученици стажуват пробно по проект за дуално обучение
  • Предложение: „Треньор по вид спорт“ и „Помощник-треньор по вид спорт“ стават регулирани професии
  • Министър Сергей Игнатов обсъди с ректора на Бургаския държавен университет развитието на научната дейност на висшето училище
  • Поздравителен адрес от министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов до „Аз-буки“
  • От 1896 г. до днес: „Аз-буки“ – гласът на българското образование
  • Ремонтират детски градини, училища и болници в 49 общини с финансиране по проект „Красива България“
  • Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ открива филиал в Бургас
  • Правителството отпусна близо 2,5 млн. евро за безплатен транспорт на деца и ученици

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"