Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 36, 05 – 11.09.2024 г.

С проект за културно многообразие започва учебната година в село Тишевица

Диляна Кочева от Диляна Кочева
06-09-2024
в Брой 36, 05 – 11.09.2024 г.
A A
„Хлебар-сладкар“ е една от специалностите, които се изучават в училището. Снимки – ОбУ „Св. Климент Охридски“ – с. Тишевица

С проекта „Етнофеерия в село Тишевица“ ще започне новата учебна година в ОбУ „Св. Климент Охридски“ в село Тишевица, област Враца. Той има за цел да съчетае в себе си културното многообразие на различните етноси, тяхното наследството и иновациите на новото време.

„Благодарни сме за предоставената ни възможност в лицето на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства да реализираме идеи, с които успяваме не само да задържим учениците си в училище и по креативен начин да им покажем как да усвоят нови знания и умения, но и да им помогнем да запазят и опознаят традициите на своя етнос и регион“, разказва за „Аз-буки“ учителят в целодневна организация на учебния ден към училището Баязид Иванов.

Баязид Иванов, учител

Той е автор на проекта и кандидатства веднага щом разбира, че ще има открита конкурсна процедура. Работата по него ще започне още в самото начало на новата учебна година, а дейността ще бъде разпределена между няколко работни групи с отделен ръководител.

Проектът обхваща учениците от І до X клас и техните родители.

Близо 90% от възпитаниците на ОбУ „Св. Климент Охридски“ са от социално уязвимите групи, а през 2011 г. училището влиза в списъка на защитените училища.

„Целта ни е да формираме интеркултурна компетентност, необходима на различните етнически групи. Искаме да изградим позитивна образователна среда, насърчаваща толерантността, приемането и разбирането, стимулираща развитието и съхраняването на културната идентичност“, разказва Иванов.

С новостите в науката и приложението им в реалността учениците ще запознае групата „Иновации днес“.

Групата „Едерлези“ пък има за цел да провокира децата да запазят традициите и културните си ценности. Освен това ще им помогне и да опознаят останалите си съученици чрез възстановката на празника.

Групата „Етносеверняк кат свирне“ ще бъде ангажирана с откриване и интервюиране на личности, които са участвали в музикалния състав на „Вировската духова музика“. По случай 100-годишнината на читалището „Селска пробуда – 1925“ в село Горно Пещене групата „Из етнокултурното многообразие на миналото“ ще изследва историята на културната институция и неговата дейност през годините до днес.

„В дейностите са заложени още много предизвикателства, които ще запазя в тайна на този етап. Все пак трябва финалната част на проекта трябва да бъде една истинска феерия“, посочва още моят събеседник.

Това не е първият път, в който училището кандидатства и получава одобрение за финансиране.

„Лично аз съм участвал в проект „ЕТНО дъга над Тишевица“ като ръководител на изследователска група „Живот като сватба“, която изследваше традициите и обичаите на различните етноси в различните региони в България“, обяснява Иванов.

За финал на проекта е направена възстановка на ромска сватба, базирана на събрана от учениците информация.

Учителят взима участие и в последния реализиран проект „ЕТНО социокултура в училище“, където влиза в ролята на режисьор и сценарист на група „ЕТНО ТВ“.

В рамките на проекта учениците гостуват на видни личности от ромски произход.

„Всички те не са се спрели пред бариерата на дискриминацията и са показали, че заедно можем“, обяснява моят събеседник. Точно така – „Заедно можем“ е озаглавен и документалния филм, за който учениците сами събират информация, влизайки в ролята на малки репортери.

„Участието ни в детския ромски фестивал „Отворено сърце“ във Велико Търново също допринася за емоционалното и културно развитие на учениците ни“, казва още Иванов. Тази година отново ще вземат участие в него.

инж. Ирина Илиева, директор

„Работата на учителя е много специална.

Трябва да бъдеш гъвкав в преподаването си, за да приковеш вниманието на учениците към себе си. Затова целият педагогически колектив се опитваме да разчупим часовете си с нещо интересно. Използването на различни методи на преподаване засилва интереса на учениците“, казва за „Аз-буки“ временно изпълняващата длъжността директор на ОбУ „Св. Климент Охридски“ инж. Ирина Илиева.

През учебната 2023/2024 г. възпитаниците им са 124 на брой. Школото е средищно и децата пътуват от близките села: Вировско, Върбица, Тлачене и Горно Пещене.

„За да постигнат учениците ни по-добри образователни резултати, заложихме нови очаквания и изисквания пред тях. Вдигнахме летвата, като на всеки един от тях показахме, че може да успее, ако положи усилия“, обяснява директорката и посочва, че успехите им са закономерен резултат от съвместните усилия на ученици, учители и родители.

„В малките населени места, където училището е основен източник на знания, отговорността на учителите е огромна“, казва инж. Илиева.

Това е причината методите на преподаване непрекъснато да бъдат преосмисляни в контекста на съвременните изисквания. А за да се случи ефективно, това само по себе си е съпроводено и с непрекъснато повишаване на квалификацията и професионалната компетентност на педагозите.

В училището в село Тишевица учителите са 22, като всеки от тях работи всеотдайно в полза на децата.

За да бъдат уроците по-интересни, на помощ на учителите винаги идват информационните технологии.

„Интерактивните методи правят учебният процес по-привлекателен и създават траен интерес към знанието. Тези ключови моменти създават една позитивна образователна среда, като задълженията и отговорностите са ясно дефинирани – всеки добре знае какво трябва да прави“, обяснява директорката.

Работят съвместно и с неправителствена организация Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, с помощта на която през 2017/2018 г. училището става обединено.

Професиите, които предлагат, са две: „Хлебар-сладкар“ и „Строител-монтажник“.

„Идеята за професия се харесва на децата и техните родители. Професионалното образование отваря нови врати за учениците и засилва желанието им да идват на училище“, обяснява Илиева.

От две години училището е домакин на междуучилищно състезание „Професионална палитра „Аз знам, аз мога“, в което участие взимат обединените училища с професия „Хлебар-сладкар“ и „Строител-монтажник“. Учениците на ОбУ „Св. Климент Охридски“ представят на практика уменията, научените в час. Възпитаниците на школото в село Тишевица се представят отлично и в национални състезания в раздел „Мода и дизайн“, като през изминалата година учениците от клуб „Авангардна мода“ завоюват първи места.

С грамота за достойно участие и приз за най-млад футболист, учениците от с. Тишевица се завръщат от футболния турнир „Фило Пенов“ във Враца

Постижения бележат и в спорта, и в изкуствата.

По Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ футболният им отбор представя достойно училището им на редица турнири, а младежите от клубовете по изкуства създават нов облик на училищната сграда със своите картини. Децата от начален етап пък с огромно желание, ежегодно се включват във всички състезания, организирани от Сдружението на българските начални учители.

Училището им разполага с добра материална база. Предстои изграждане на STEM център с кабинети по природни науки, дизайн и 3D, математика и информатика, както и софтуер за високотехнологични оборудвани свързани класни стаи.

Имат и оборудвани кабинети за учебна практика, както и библиотечен кът, няколко компютърни кабинети и стол. През новата учебна година очакват спортната им площадка да бъде реновирана с настилка и защитна мрежа.

„Основната ни цел е да осигурим добро образование за всяко дете чрез създаване на устойчива, благоприятна и подкрепяща среда за ученици и учители, в партньорство с институции и родители. Искаме да се утвърдим  като предпочитано място за обучение и възпитание в община Враца“, завършва директорката.

Your Image Description

Свързани статии:

Училище на края на града „Готови за училище“ в Хисаря Бъдещето на децата обединява родители Впечатляващи идеи и отлично защитени проекти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Баязид ИвановВрацаетносиинж. Ирина ИлиеваОбУ „Св. Климент Охридски“Регионис. Тишевица

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Вестник „Аз-буки“ – брой 36/2024 г.

Следваща статия

Едногодишни курсове за учители в неделните школа

Следваща статия
Едногодишни курсове за учители в неделните школа

Едногодишни курсове за учители в неделните школа

Над 400 деца от 7. СУ във Варна в нови класни стаи наесен

Над 400 деца от 7. СУ във Варна в нови класни стаи наесен

Слънчевата дружина в Банкя

Слънчевата дружина в Банкя

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"