Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2023 Брой 51-52, 21.12.2023 г.

Гимназия, университет и бизнес разработват нови предмети

ТУ – София, и МГ – Велико Търново, създават учебно съдържание в три области

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
21-12-2023
в Брой 51-52, 21.12.2023 г.
A A

Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ – Велико Търново, съвместно с Техническия университет – София, и бизнеса разработват ново учебно съдържание и въвеждане на учебни предмети в областите „Дигитално предприемачество“, „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“ за паралелки от професионално направление „Компютърни науки“, съобщават от МОН. Дейностите се финансират по проект на Министерството и целят внедряване на повече иновации в българското образование. Първите резултати по него бяха представени пред министър Галин Цоков в присъствието на ученици, студенти, преподаватели и ИТ компании.

„Можем да изградим успешно образование само когато имаме активна екосистема, която дава връзката от предучилищното до висшето образование в тясна координация с бизнеса и нуждите на пазара на труда“, коментира проф. Цоков. По думите му, същината на този проект е да се осигурят по-добре подготвени кадри за бизнеса. Да има възможност за експериментиране на нови практики в образователната система, за транс­формация и прилагане на повече места в страната. Той акцентира, че в рамките на проекта се разгръща още една иновация – индивидуален подход с работа в по-малки групи с учениците, за да се развиват силните страни и талантите им. „Това е бъдещият модел за развитие на иновативните училища, но и бъдещето за цялата система. Защото пред нас стои основната задача да направим образованието по-иновативно и по-приложимо“, подчерта министърът.

Проф. Цоков поздрави училищата, които развиват съвместни проекти с университети. „Вие създавате устойчив модел на иновативно обучение, който трябва да се пренесе и към други сфери. Това ще помогне за промяна както на средното, така и на висшето образование“, каза още той. Галин Цоков съобщи, че се работи и по допълнителни възможности за насърчаване на съвместни проекти между гимназии и висши училища.

Ректорът на Техническия университет проф. д.н. инж. Иван Кралов подчерта, че висшето училище винаги се е старало да задава стандартите в своята област, а връзката с бизнеса е една от най-важните предпоставки за по-добри учебни програми и успешна реализация на кадрите им. Той сподели и опита на Университета в развитието на нови специалности и тясната връзка със средното обучение. В системата на Техническия университет функционират две училища, а сред гост-лекторите често са и представители на успешни компании от сектора. „Виждаме, че нашият опит се мултиплицира на други места, което е показателно за всичко, което постигаме“, каза проф. Кралов.

Със заповед на министъра на образованието и науката след подписано споразумение за сътрудничество от 2020 г. между ТУ – София, и ПМГ „Васил Друмев“ – Велико Търново, е възложено изпълнението на иновативна задача с предмет разработ­ване на ново учебно съдържание с въвеждане на нови учебни предмети. Задачата се изпълнява от учебната 2021/2022 г. с 52 ученици от VIII клас, от учебната 2022/2023 г. – с 52 ученици от IX клас, a от учебната 2023/2024 г. – с 52 ученици от X клас, уточняват от МОН.

Your Image Description

Свързани статии:

Пловдивският представя образователна телевизия Проф. Ланджов ще ръководи МУ – София Проф. Николай Марин е новият ректор на ЮЗУ Европа анализира студентската мобилност

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

„Шарена фабрика“ дава бъдеще на занаятите

Следваща статия

Пловдивският представя образователна телевизия

Следваща статия
Онлайн празник за Пловдивския университет

Пловдивският представя образователна телевизия

Проф. Ланджов  ще ръководи  МУ – София

Проф. Ланджов ще ръководи МУ – София

Проф. Ланджов  ще ръководи  МУ – София

Проф. Николай Марин е новият ректор на ЮЗУ

Последни публикации

  • „Стопанска история на българите в Османската империя“ с премиера в Пловдив
  • Център за високи постижения в професионалното образование и обучение бе открит в Разград
  • От Кюстендил до световния връх
  • ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза 160 години от своето основаване
  • Наградиха победителите в VIII национален ученически конкурс за журналистика „Гео Милев“
  • Инвестиции от близо 3,9 млн. евро модернизират образователната среда в Стара Загора
  • МОН публикува резултатите от националното външно оценяване в IV клас
  • България е домакин на среща на инспектори по качество на образованието от цял свят
  • За новата реалност цифрова граница
  • Снимка на броя: STEM средата в София се разраства
  • Имаме право да знаем за обученията и правилата във фирмата
  • Благотворителната инициатива „Панаир на добрината“ на ученици и Националната аматьорска лига по баскетбол продължава да подпомага деца с редки заболявания
  • Светлана Милева, началник на РУО – Шумен: Образованието е дългосрочна инвестиция
  • Награди за най-добрите в Националния конкурс изложба за детска рисунка на тема „Детство мое – реално и вълшебно“
  • Лауреатите в XXXV международен екологичен форум „Сребърна 2026“ получиха своите отличия
  • Проф. Георги Вълчев на Отраслов съвет: Само в диалог можем да взимаме правилните решения
  • 96 ученици показаха знания и майсторство в състезанието по пътна безопасност
  • Създадена от ученици образователна платформа стана най-добър младежки стартъп
  • Над 2000 училища вече имат STEM центрове
  • Студенти испанисти четоха собствени преводи на стихове на конференция в НБУ
  • В Езиковата в Сливен ще се изучава и гръцки език
  • Бъдещи инженери и програмисти мерят сили в Robo Challenge Burgas

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"