Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2023 Брой 45, 9 - 15.11.2023

МОН иска 10% ръст на заплатите в университетите за догодина

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
08-11-2023
в Брой 45, 9 - 15.11.2023
A A

Емилия СПАСОВА

Министерството на образованието ще поиска 43 млн. лв. допълнително в бюджета за висше образование за 2024 г., за да се гарантира 10% увеличение на възнагражденията на академичния състав. Това обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на редовното месечно изслушване в ресорната парламентарна комисия.

По думите му все още няма потвърждение от Финансовото министерство за бюджета за догодина, но МОН ще поиска увеличение с 25 млн. лв. на средствата за издръжка на обучението във висшите училища в зависимост от комплексната оценка за качество на обучението, за да може повече средства да отидат за по-добрите университети. За БАН пък ще бъдат поискани
26 млн. лв. повече. Относно средствата за научни изследвания, които се планират в централния бюджет, проф. Цоков заяви, че МОН ще следи при тях да няма намаление.

Запитан за възможностите за гъвкави учебни методи в българското училище, министърът посочи, че от няколко месеца МОН работи в тази насока, както и по отношение на промяна на учебните програми и оценяването.
Предстои изпълнението на проект по ОП „Образование“, свързан с въвеждане на компетентностния модел в българското училище, посочи още проф. Цоков. Той ще започне след Нова година, заложени са различни дейности, свързани с по-голяма интерактивност и взаимодействие между учениците.

Комисията обсъди и подкрепи на първо четене и предложението на група народни представители за обвързване на заплатите във висшите училища със средната за страната.

Измененията предвиждат минималната заплата за длъжност „асистент“ да не бъде по-ниска от 125% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца, а средната заплата на преподавателите в държавните висши училища – не по-ниска от 170% от средната за страната. За стипендиите на докторантите предложението е техният размер да е не по-нисък от 125% от минималната заплата за страната. Сред предложенията между първо и второ четене обаче ще е заплатите на докторантите да са не 125%, а 150% от минималната заплата за страната.
Депутатите настояват още в Закона за висше образование изрично да се запише, че средствата от държавния бюджет за висше образование се планират всяка година в размер не по-нисък като сума и размер от БВП спрямо заложеното в бюджета за предходната година.
От МОН, като цяло, подкрепиха предложенията, като представиха и някои допълнения. Според Министерството трябва да се определи обхватът на преподавателския състав и какво точно се има предвид под преподавател – дали става дума за членовете на академичния състав, каквито са асистентите, главните асистенти, доцентите и професорите, или към тях ще се включат и преподавателите, които са извън академичния състав и могат да водят определени дисциплини като спорт и др. Да се обмисли за какъв период ще се изчислява средната работна заплата за страната, за да няма разминавания с МФ, както и да се помисли дали зап­латите във висшите училища да не се обвържат с минималната заплата за страната, която се актуализира на определени периоди.

Тъй като много депутати изразиха съмнения за финансовото обезпечаване на приетите законови промени, председателят на Комисията Красимир Вълчев се ангажира да създаде работна група, която да обсъди именно финансовия въпрос.

Your Image Description

Свързани статии:

Нов център за наука в Русенския университет STEM ще свързва бизнес и образование Правописният речник на БАН онлайн от май 2024 г. Оценяват добавената стойност в училищата от следващата пролет

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Подкрепа за дарованията

Следваща статия

Оценяват добавената стойност в училищата от следващата пролет

Следваща статия
Оценяват добавената стойност в училищата от следващата пролет

Оценяват добавената стойност в училищата от следващата пролет

Да изненадаш учителите

Да изненадаш учителите

Сърцето на училището

Сърцето на училището

Последни публикации

  • Мадлен Алгафари, психотерапевт: Важно е детето да бъде чуто, но без да му е дадена пълната власт (ВИДЕО)
  • ДГ „Мечта“ в Белене изгражда позитивна образователна среда
  • Партньорствата с бизнеса са сърцето на Химията в Разград
  • Над 115 млн. евро за 24 национални програми за развитие на образованието
  • Новите професии диктуват промяна в преподаването
  • Прекратяване на работа поради болест: кога и как се изплаща обезщетение
  • Какво е краудсорсинг?
  • От печки до модерна среда в училището в с. Раждавица
  • Няма общини без читалища
  • Министър Красимир Вълчев: След STEM кабинетите е важно да се продължи с изграждане на хуманитарни центрове в училищата
  • 40 меморандума за сътрудничество бяха подписани на Първия българо-унгарски ректорски форум
  • Организират безплатни пробни уроци по роботика за деца във Варна
  • Фондация „Шанс за живот“ дари дефибрилатор на видинско училище
  • Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“: Благодарение на мащабните инвестиции в образованието ще видим подобряване на резултатите
  • В Министерския съвет: Над 26 млн. евро за научни изследвания през 2026 г.
  • Министър Красимир Вълчев на живо в Студио „Аз-буки“
  • 21 медала за учениците ни от Жаутиковската олимпиада
  • Учители от Ловеч обменят опит във формиращото оценяване
  • Центърът за славяно-византийски проучвания към Софийския университет съхранява сбирка от 800 средновековни ръкописа
  • Учителските заплати с 5% по-високи от 1 януари 2026 г.
  • Катя Тричкова, продуцент: Ако имаш желание, намираш и начин
  • Как се създава мост между различните езици и култури

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"