През последните години българската държава влага все повече национални средства в изграждането на научна инфраструктура и закупуването на оборудване за модерни лаборатории. Във всички основни области са инвестирани средства както чрез центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, така и чрез Националната пътна карта за научна инфраструктура.“ Това отбелязва министър-председателят акад. Николай Денков при откриването на нов роботизиран телескоп в Националната астрономическа обсерватория „Рожен“ към Института по астрономия на БАН. Той подчертава силните традиции на българската астрономия и високия авторитет на българските учени в тази област. „Затова школата ни заслужава това модерно съоръжение, закупено с държавни средства“, посочва премиерът.
Стойността на новия телескоп е близо 3,5 млн. лв.
Инфраструктурата е изградена като част от консорциума Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО), включен в координираната от МОН Национална пътна карта за научна инфраструктура още през 2010 г. В РАЦИО до момента са вложени 6,86 млн. лв.
„Успоредно с апаратурата науката има нужда и от по-добри условия за учените, особено за младите“, отбелязва още премиерът. За целта трябва да бъде увеличено финансирането за наука, включително за заплати на изследователите. Необходимо е да се създаде и система за кариерно развитие на младите учени, която да ги мотивира и оценява, когато постигат резултати.
Над 4000 ученици посещават годишно Националната астрономическа обсерватория в Рожен, става ясно от думите на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, който също се включва в откриването на новия телескоп. На церемонията присъстват и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, директорът на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория проф. Евгени Семков, учени от български и сръбски институти и др.
„Днес всички говорим за инвестицията, за уникалността на техниката. Заедно с това трябва да отчетем факта, че повече от 1/3 от посетителите тук са деца и ученици – това дава увереност в утрешния ден и допълнителен смисъл на инвестицията“, казва проф. Цоков.
Министърът подчертава още, че всичко в образованието и науката е силно свързано. „Понякога един смислен проект може да доведе до промяна в цялата система. Затова си пожелавам не просто да откриваме новия роботизиран телескоп, а да даваме поредна предпоставка за постигане на още по-високи резултати за България в областта на астрономията, физиката, математиката“, отбелязва проф. Цоков.
Министърът посочва още, че е в ход нова национална програма на МОН – „България – образователни маршрути“. Тя дава възможност на училищата да провеждат занимания по интереси и уроци в музеи, галерии, обсерватории, планетариуми, научни институти, като осигурява и финансиране за пътуванията. „Обсерваторията в Рожен е не само важен обект от тези маршрути, но и сред предпочитаните научни обекти за училищата“, коментира той.
Ден преди това министърът на образованието и науката участва и в третото издание на инициативата „Ало, Космос! Говори България“, където съобщи, че през последните две години са инвестирани над 1,2 млн. лв. за оборудване на 8-те астрономически обсерватории и планетариуми – центрове за подкрепа за личностно развитие.
В тях са обхванати над 4000 ученици. „Мотивирани сме да надграждаме тези резултати“, казва министърът. И допълва, че и тази година МОН предвижда да инвестира нови 900 хил. лева за оборудване и обзавеждане на съвременни кабинети за работа в различните направления в тези центрове.
„Най-много ме радват будните лица, които виждам в тази зала. За да достигнем звездите, са ни нужни жадни за знания деца, както и учители и ментори, които могат, знаят и са мотивирани да дадат най-доброто от себе си“, отбелязва министърът. По думите му, откриватели се създават с последователни усилия от най-ранна възраст. Затова все повече се говори за надграждащи квалификации и за прилагане на добри иновативни практики и разпространяването им сред педагогическите специалисти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg