Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 2, 2023

Умението да привличаш съмишленици

в Брой 2, 2023
Reading Time: 1 min read
A A

Емилия Иванова, директор на 90. СУ в София, намира място в книгата „Хората, които променят България 2022“

  • About
  • Latest Posts
v.genkov@azbuki.bg
Latest posts by v.genkov@azbuki.bg (see all)
  • Нова възможност за млади учени - 23/08/2023
  • Очакват 63 000 първокласници на 15 септември - 23/08/2023
  • Майсторина дебатите - 23/08/2023

Петя Петрова

Исках да включа представител на образователната сфера, който показва, че в българските училища се случват хубави неща, когато те се ръководят от способни лидери“, казва авторът на книгата „Хората, които променят България“ Даниел Пенев. Втората част на изданието имаше премиера в края на ноември 2022 година. В него присъства Емилия Иванова – директор на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София.
Нейната история е разказ за личен успех, но и доказателство, че в сферата на средното образование у нас работят професионалисти. „А те знаят какво и как да направят – продължава Даниел Пенев. – Разбират, че ефективната екипна работа е ключовият инструмент за осъществяване на амбициозните им цели. Умеят да привличат съмишленици за своите каузи и ръководят повереното им учебно заведение с усещане за мисия в името на учениците, учителите и родителите.“
Директорът на 90. СУ в София привлича вниманието на Даниeл Пенев със своята инициативност и активност в името на ученици и учители. Плод на нейните усилия е добре оборудван и просторен STEM център, който Емилия Иванова създава заедно със своя екип и архитектурно студио „Лусио“. Представянето на директора на столичното средно училище в книгата започва така: „Ако ви помолят да посочите местата в България, където се прилагат иновативни идеи и практики в училищното образование, вероятно ще назовете София, Пловдив, Бургас и Варна. Възможно е да отбележите, че дори в тези градове такива идеи виреят най-вече в частни училища. Почти сигурно е, че няма да посочите общинско училище в столичен квартал, който от години е обект на шеги и често се появява в медиите с новини за кражби, побоища и други тревожни явления. Един директор от близо 15 години бори митове и предразсъдъци точно в такова училище. Това е Емилия Иванова – директорката на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в квартал „Люлин“, която доказва, че там, където има воля за нововъведения в полза на учениците и учителите, има и начин те да бъдат осъществени въпреки бюрократичните спънки и произтичащите от тях примирение и апатия“.
Историята на Емилия Иванова става част от едно повествование, което предлага на читателите 30 различни примера за хора, работещи в бизнеса, здравеопазването, културата, медиите и гражданския сектор, чиито усилия и пос-
тижения превръщат България в по-добро място за живот.
Емилия постъпва на работа в 90. СУ като учител по математика през 1999 г. Два месеца по-късно става заместник-директор, а впос-
ледствие – и директор. През 2008 г.,
след три години начело на Българското училище в Братислава, се връща на директорския пост в 90. СУ. Оттогава насам сформира екип от млади и инициативни учители, на които дава пълна свобода на действие. Организира учебния процес съобразно нуждите и интересите на учениците и изгражда обширен център за изучаване на наука, технологии, инженерство и математика за близо половин милион лева. За този период броят на паралелките за ученици в първи клас се увеличава до пет, а през 2021 г.
училището получава награда „Златна ябълка“ в едноименния конкурс на Националната мрежа за децата.
„В началото на моята кариера от учителите се очакваше да сме основен източник на информация – казва директорът на 90. СУ. – В момента учителят е по-скоро организатор – не е нужно да знае всичко, достатъчно е да може да подкрепи търсещия ученик в някаква ситуация, да го насочи. В този контекст децата се отпускат повече, защото божеството е слязло от трона и нещата стават много по-естествено.“
Даниел Пенев се доверява на опита и мнението на Емилия Иванова за новата роля на учителя днес и вярва, че по същия начин ролята на днешните будители е различна. „За мен „будител“ не е категория, която е съществувала само в епохата на Възраждането и във връзка с националната борба за освобождението на страната ни през XIX век – казва Даниел. – Будител е роля, в която всеки от нас може да влезе, при условие че се осмели да поеме отговорност, и си постави за цел да гради, а не да руши, да помага, а не да възпрепятства, да действа с разум и сърце, а не да се задоволява с критикуване и празни приказки.“
Именно създателят на кампанията „Будител на годината“, журналистката Ива Дойчинова написва предговора на „Хората, които променят България 2“. А идеята за такъв вид книга се заражда у Даниел в резултат на пътуванията и обучението му в чужбина. Осъзнава, че представата за България у самите българи е леко изкривена и че въпреки проблемите и дефицитите в различни области, които има страната ни, тя е източник на чудесни възможности за съзидание, за смислени иновации чрез градивни всеобщи действия. Работата му към сдружение „Тук-там“, което свързва българите с образование и/или професионален опит в чужбина и българите, учещи и работещи в страната, го запознава с образовани и дейни хора. Те доказват, че развитието на България зависи основно от нашите ценности, изобретателност, постоянство и желание за съзидание. Така Даниел Пенев започва книга с истории за наши сънародници, които решават конкретни проблеми в конкретни сфери и дърпат обществото ни напред. Издателство AMG Publishing прегръща идеята му и с общи усилия се стига до появата на „Хората, които променят България“.
Книгата включва общо 60 истории, разделени в две части. Първата част излиза през 2019-а,
втората през 2022 година. На пазара трудно се открива останал екземпляр от първото издание. Интересът е провокиран от идеята, вложена в заглавието. Кои са тези, които правят живота у нас по-добър, по-смислен, по-удобен? Как го правят и наистина ли го постигат?
Сред героите, чиито истории са разказани в двете издания, са имената на Йоана Колева – съосновател на JAMBA, Атанас Райков – старши директор „Растеж на водещи пазари“ във Viber, Кремена Кунева – народен представител и съосновател на фондация „За доброто“, актьора и застъпник на различни социални каузи Александър Алексиев.
Директорът на 90. СУ в София Емилия Иванова е единственият герой от сферата на средното образование във втората част на „Хората, които променят България“. Присъства обаче университетски представител в лицето на Евелина Келбечева – преподавател по история в Американския университет в България. В първото издание се представя придобилата квалификация „учител“ с програмата за подготовка на учители на фондация „Заедно в час“ Леда Аврамова, която след като се преквалифицира, продължава и днес да преподава в училище. За техните истории ученици и студенти научават и на представянията на книгата, които издателите организират в средни училища и университети в София и страната.
Определил себе си като „смислотърсач“, журналистът и преводач Даниел Пенев ще продължи да разказва за вдъхновяващи личности като Емилия Иванова, избрали градивните действия и личната отговорност пред апатията, мрънкането и търсенето на виновни. „Онова, което свързва всички герои на книгата – обяснява Даниел, – е тяхната несломима вяра в силата на всеки един човек да променя света към по-добро. Те са хора, които предпочитат да бъдат на арената, а не на трибуните като зрители.“

 

Идеите се презентират по-добре в STEM центъра

Емилия Иванова, директор

Директорът на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София Емилия Иванова споделя с
в. „Аз-буки“ една от последните инициативи в училището.
В STEM център „раСТЕМ“ на 90. СУ в средата на ноември ученици от гимназиален етап представят предриемаческите си идеи, разработени съвместно с учители и ментори като финално събитие по проект „УНИПРЕД – деца обучават деца“. Презентира се идеята за създаването на биоградинка „Свежест“. Учениците разказват за етапите, през които са преминали, и за изводите, до които достигат при реализацията.
През годината гимназистите участват в практически дейности и менторски сесии по проекта, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2022. В дейностите учениците упражняват работа в екип, публична реч, ефективна комуникация, разрешаване на проблеми и креативни решения. Точно по тези теми имат възможност да се изявят и по време на финалното събитие. Младежите демонстрират уменията си за говорене пред публика, споделяйки повече за екипната работа, за наученото по време на практическите занимания и предизвикателствата, пред които са се изправили. Те разказват, че в процеса идеите им преминават през много изменения и подобрения, които налагат промяна и в начина на реализацията им.
На финалното събитие на проект „УНИПРЕД – деца обучават деца“ в STEM центъра на 90. СУ присъстват и представители на партньорските организации – сдружение „Алианс за регионални граждански инициативи“ и фондация „Каузи“. Младите хора получават положителна обратна връзка от тях, както и насоки за подобряване на предприемаческите им идеи. Финалното събитие е поредната инициатива, осъществена и чрез възможностите, които предоставя откритият в училището СТЕМ център.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: +359 2 425 04 70

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Етикети: Сюжети
СподелянеTweet
Предишна статия

Към успеха

Следваща статия

Ученическа ТВ Сливница

Следваща статия
Ученическа  ТВ Сливница

Ученическа ТВ Сливница

Награда за талантливи варненчета

Награда за талантливи варненчета

Подтикът  да споделяш  с другите

Подтикът да споделяш с другите

Последни публикации

  • Особености на минало свършено време
  • Над 400 българи от Молдова учат в родни университети
  • Обсъждаме академичен обмен с Черна гора
  • Дуалното влиза във висшите училища
  • 800 000 лв. за иновации в детски градини
  • 18 шестици на матурите през август
  • Над 100 нови жълти автобуса през 2023 г.
  • БАН отчита ръст на публикациите
  • Колкото повече, толкова повече
  • Още над 12 млн. лв. за защитени специалности
  • Усмивки, които стоплят
  • С желание и труд всичко се постига
  • Уроци по родолюбие в Хага
  • Адаптация в яслата и градината
  • Проф. д-р Станислав Семерджиев, ректор на НАТФИЗ: Светът не принадлежи само на талантливите
  • Техническият в София отвори врати
  • МУ – Пловдив, откри учебен корпус за 1200 студенти
  • Академичната година започна и в ХТМУ
  • 1170 първокурсници в МУ – София
  • Софийският университет – в престижна класация
  • Валентина Стоева, основател на фондация „Детски книги“: Насърчаването на четенето не е лесна задача
  • В община Гоце Делчев вече няма двусменен режим

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+359 2 425 04 70

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика – Научно списание
  • Български език и литература – Научно списание
  • Педагогика – Научно списание
  • Математика и информатика – Научно списание
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование – Научно списание
  • История – Научно списание
  • Чуждоезиково обучение – Научно списание
  • Философия – Научно списание

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2023 Национално издателство "Аз-буки"

  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент

© 2023 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG