Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 18, 2023

Педагози с идеи

Над 400 участници събра форумът „Добрите практики на фокус“

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-05-2023
в Брой 18, 2023
A A

Арттерапевтично студио за подобряване емоционалните компетентности на учениците; проектно базирано обучение за отбелязване празниците на различни етноси в училище и развиване на толерантност между учениците; ученическо портфолио по биология за развиване на научна грамотност, краткосрочна памет и мотивация; всеобхватна училищна стратегия за екологично образование и развиване на осъзнатост за глобалните предизвикателства, свързани с климатичните промени. Това са образователни практики, които тази година са оценени най-високо в конкурса „Добрите практики на фокус“.

За втора поредна година той събира и популяризира добри примери от работата на учителите в България. Отличията са връчени на форум в София, събрал над 400 учители, директори и образователни експерти. Организатори на конкурса и на финалното събитие „Добрите практики на фокус“ са фондация „Заедно в час“ и образователният сайт prepodavame.bg.

Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на форума.

Практиките са оценени от експертно жури от над 40 души. Основни критерии са тяхната ефективност, устойчивост и как подобряват благосъстоянието на децата, насърчават младежкото участие и подкрепят академичния напредък на учениците.

„Много често говорим какво не се случва в българските класни стаи, какво трябва да се промени и поправи. Това създава грешното впечатление, че не се случват смислени неща. С „Добрите практики на фокус“ искаме да покажем именно колко много ресурс и потенциал има в училищата в страната. Получихме много добри примери, които, вярваме, ще са полезни за учители от други училища – да намерят вдъхновение, да намерят съмишленици и да търсят нови възможности да бъдат още по-полезни на своите ученици“, коментира Борислава Данева от фондация „Заедно в час“. Всяка отличена практика получава и индивидуален абонамент за сайта prepodavame.bg.

На форума учители имат възможност се включат и в дискусия за осигуряването на качествено образование на всички ученици. В нея участват д-р Анелия Андреева – директор на Националния инспекторат по образованието, представители на Световната банка и образователни експерти. Участниците се запознават и с опита на д-р Рима Шор – ръководител на педагогическия колеж „Банк Стрийт“ в Ню Йорк. Тя провежда и практически работилници. Учителите учат с преживяване и чрез практически работилници, подготвени от техни колеги от София, Варна, Стара Загора, Кнежа,
с. Бохот и с. Румянцево.

Педагозите се запознават и с над 30 образователни организации и инициативи на специално образователно изложение. Включват се и в работни сесии с Microsoft Dream Space, образователната игра „Барабар“ на сдружение „Възможности без граници“, „Образование без граници“, „Арте Урбана Колектив“, „Технократи“ и др.

Наградените

Наградата на журито получават Виктория Костадинова (ОУ „Н.Й. Вапцаров“ – Селановци), Дияна Шекерова (СУ „Отец Паисий“ – Куклен), Незабравка Пенкова (134. СУ „Димчо Дебелянов“ – София) и Нина Йорданова (СУ „Иван Вазов“ – Стара Загора). Специална награда е връчена за практиката на Росица Атанасова-Минева (5. ОУ „Митьо Станев“ – Стара Загора).

Призът на публиката отива при Александър Митев (32. СУЧЕ „Св. Климент Охридски“ – София), Ели Сотирова (СУ „Неофит Рилски“ – Долна баня) и Величка Гонева (ОбУ „Христо Ботев“ – с. Дълго поле).

Със специална награда на Центъра за творческо обучение за практика със STEM или СЕУ насоченост, предоставена от Acer for Еducation, е отличена Ваня Иванова (ОУ „Васил Левски“ – Кнежа) за практиката Escape room в часовете по география и икономика.




Снимки – Димитър Вичев

Your Image Description

Свързани статии:

Учението и спортът могат да се допълват Посрещнаха кораба от Антарктида Допълнителна подкрепа за над 100 000 ученици Всичко за STEM

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Посрещнаха кораба от Антарктида

Следваща статия

Допълнителна подкрепа за над 100 000 ученици

Следваща статия
Допълнителна подкрепа за над 100 000 ученици

Допълнителна подкрепа за над 100 000 ученици

Учители популяризират образователни иновации

Учители популяризират образователни иновации

Всичко за STEM

Всичко за STEM

Последни публикации

  • С упорит труд и системна подготовка учениците в столичното 131. СУ „Климент Аркадиевич Тимирязев“ постигат върхови резултати
  • Доц. д-р Димитър Желев: Науката е динамична и постоянно има открития
  • Стенопис с пеперуди, птици и безкрайна дъга посреща първокласниците в СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново
  • Последният петък на септември – запазен за спорт
  • Как учениците в Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище постигат високи резултати на матурата по математика
  • България с трима медалисти от Space Camp
  • Европейската седмица на спорта #BeActive провокира към активност за десета година
  • Олег Попов, член на журито на Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“ : Нищо не е толкова лесно, колкото изглежда през обектива
  • Отличиха медалистите от международните олимпиади по природни науки за 2025 г.
  • Как да поискам извлечение от ведомост за заплата?
  • Модерно е да се рефлектира вместо да се размишлява
  • Русенският университет изпрати випуск 2025
  • Снимка на броя: На добър час, ученици!
  • По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна
  • Децата ще могат да подават сигнали за насилие около тях през мобилно приложение
  • Стъпки за развитие на качеството на висшето образование
  • Преводачът Иглика Василева: Преводът винаги е съавторство
  • „Аз-буки“ подари издания на помагалото по български език „Приятели“ на ученици в Албания
  • 35 млн. лв. за борбата с агресията в училище
  • В Министерския съвет
  • „Силен старт“ за още 58 детски градини
  • Задържаха ученик за стрелба с газов пистолет в Спортното училище в Хасково

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"