Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2023 Брой 15, 2023

STEM не е просто модерна среда

Експертен съвет към РУО – Бургас, ще подпомага училищата за новите центрове

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
12-04-2023
в Брой 15, 2023
A A

Донка ТЪНКОШИЕВА

Философията на STEM стимулира учениците да се занимават с практически учебни дейности, които включват решаване на реални проблеми. Това е основата, върху която е изграден първият национален форум в Бургас, наречен EduBurgas „Вдъхновители на образователни трансформации“. Той е най-новата инициатива на РУО – Бургас, и Община Бургас.

Първото издание на Форума е посветено не само на изграждането на STEM пространства в училищата, но са разгледани в дълбочина принципите на създаване на STEM концепция, технологично оборудване, както и практическите аспекти при прилагането на STEM в класната стая. В панелите участват университетски преподаватели, архитекти, технологични експерти и педагози практици.

„STEM средата не е модерно изглеждащо пространство, а пространство, в което учениците свободно да могат да експериментират и да изготвят възможни решения на реални житейски проблеми. Ключовият елемент в STEM образованието е, че то създава онзи модел на реалния живот, в който работим в екип, търсим решения на всевъзможни проблеми, с които се сблъскваме. По този начин се придобиват умения, които трудно биха се развили само черпейки знания от учебника. Даваме възможност на учениците да натрупат житейския опит, който им е необходим“, споделя Михаил Ненов – директор на ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ и модератор на форума.

Експертен съвет от директори на учебни заведения ще функционира към Регионалното управление на образованието и към Община Бургас. Основната му задача ще бъде да подпомогне училищните екипи при кандидатстване по Програмата за изграждане на STEM центрове, анонсира началникът на РУО – Бургас, Петя Петрова. „Тези хора ще са на ваше разположение, ще бъде създаден график, според който ще ни дадете информация от какво имате нужда, за да използвате всичко, което те са натрупали като опит при създаването на STEM центрове“, обобщи тя.

Директорът на Национален STEM център проф. Найден Шиваров пък представи новите направления и процедурата, по която училищата ще могат да кандидатстват за средства за оборудване на STEM центровете по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Най-голям интерес на форума предизвикаха практическите работилници, представянето на ученически STEM проекти и изложение на компании, предлагащи оборудване и образователен софтуер. Проектите на учениците от ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ са насочени към прилагане на роботизирани системи в помощ на незрящи и възобновяеми енергоизточници за по-чиста енергия. Шестокласници на ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, показаха свои виртуални 3D макети на тема „Опознай България“. STEM през погледа на историята – бойни нововъведения и авиомодели, показаха възпитаници на ОУ „Светлина“ в село Тополица, община Айтос.

Учениците от карнобатското училище „Христо Ботев“ демонстрираха как чрез интегриране на знания от литературата, изобразителното изкуство, музиката и ИТ създават дигитален филм по свой сценарий.

Във втория ден на Форума участниците се включиха в работилници с практици от Университета „Проф. д-р Асен Златаров“, Бургаския свободен университет, Университета за деца и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“. Педагозите създадоха свои собствени STEM проекти, използвайки виртуална и добавена реалност, платки Arduino, 3D моделиране, конструктори за роботика и дори собствените си мобилни телефони, които превърнаха в микрокопи.

Your Image Description

Свързани статии:

Рекорден брой номинации за „Питагор“ Представяме висшето образование пред българските общности в чужбина Боровец посреща математическия елит „Успех за теб“ надгражда подкрепата за ученици

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Рекорден брой номинации за „Питагор“

Следваща статия

Представяме висшето образование пред българските общности в чужбина

Следваща статия
Представяме висшето образование пред българските общности в чужбина

Представяме висшето образование пред българските общности в чужбина

Боровец посреща математическия елит

Боровец посреща математическия елит

„Успех за теб“ надгражда подкрепата за ученици

„Успех за теб“ надгражда подкрепата за ученици

Последни публикации

  • Търговище посрещна „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • Моята мебел е моята крепост
  • Министър Георги Вълчев: Точните данни са ключови за взимане на добри решения в образованието
  • Откриха STEM център в Професионалната техническа гимназия в Бургас
  • Правото на работещите за съвместяване на трудовите и семейните задължения
  • Националният ученически празник „За хляба наш…“ разказва истории за насъщния
  • Наградиха призьорите в VIII състезание по компютърна лингвистика
  • България се включва в световното състезание по невронауки за ученици
  • Издателство „Аз-буки“ представи „Стопанска история на българите в Османската империя“ във Велико Търново
  • Обявиха победителките в инициативата „Посланик за един ден“
  • Откриха първия киберполигон у нас
  • Отвори врати новият STEM център в СУ „Цар Симеон Велики“ във Видин
  • Излъчиха шампионите в групата XI – XII клас в Ученическите игри 2026
  • Започна XVI софийски фестивал на науката
  • Десет нови професии влизат в гимназиите във Варненско
  • 60-години от установяването на дипломатически отношения между България и Канада
  • Над 53 000 заявления за явяване на матурата по български език и литература
  • Бургаските училища в надпревара за гимназисти
  • X иновативно младежко експо в Русенския университет
  • Студентите от III курс представиха спектакъла „ДЕКАМЕРОН Любов и Смърт“ по Бокачо
  • Фонд „Научни изследвания“ отличи най-успешните проекти за 2025 г.
  • Интерактивната площадка „Чичопей“ кацна в столични детски градини

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"