Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 15, 2023

Детски аудиоистории учат на добродетели

„Вълкът и седемте козлета“ и „Снежанка и седемте джуджета“ са сред най-слушаните записи в подкаста "Златните приказки"

Катерина Ковачева от Катерина Ковачева
12-04-2023
в Брой 15, 2023
A A

Приказките ни учат как да се справим с живота, как да разграничим добро и зло. Предават мъдрост и добродетели, свързват ни с архетипни образи, възпитават, развиват ценностната система. Учат въображението ни да не спира да рисува мечти, да вярва, че доброто все пак побеждава, а когато се появяват трудност след трудност, има как да продължим напред. Златните приказки лекуват, усмихват, даряват някого с това, от което има нужда, носят поуки и послания и са повод за гушкане и обичане.

Всеки от нас има любима приказка от детството – „Златокоска и трите мечки“, „Пепеляшка“, „Вълкът и седемте козлета“ и т.н. Но как в днешните дигитални времена да възродим забравените детски приказки, създадени преди десетилетия, и да вдъхновим децата повече да четат или слушат аудио книги? Разказва Диляна Атанасова, създател на първия подкаст за детски аудио истории – „Златните приказки“.

 

Диляна Атанасова – създател на първия подкаст за детски аудиоистории „Златните приказки“

Аудиоприказките са повод за качествено семейно време и алтернатива на екранното време. Всяка секунда, прекарана в красиво, цветно и наситено аудиопътешествие, е най-хубавият семеен подарък. Аудиоприказките развиват чувствата на детето и пленяват въображението му.

Историите, въздействащите гласове зад тях, интонациите, включването на интерактивно прочетен текст и музикално оформление спомагат децата да научават повече. Те разбират по-добре чувствата на героите, могат да ги разпознават и развиват жизненоважни умения за емпатия и емоционална интелигентност. Освен това помагат на децата да изградят любов към книгите.

Не е тайна, че някои деца не обичат да четат, и родителите търсят всякакви начини да ги накарат да опитат и да заобичат четенето, но невинаги с успех. Аудиоисториите успяват да запалят почти всяко дете, защото са достъпни и забавни. А запали ли се по една история, ще иска още, ще иска и да притежава книгата, да я пази, да я разглежда и да ѝ се наслаждава, бъдете сигурни.

Диляна преоткрива любовта към приказките, когато намира любима своя книга с истории от 1996 г. – 500 страници с вълшебства. Това е „Златна книга на приказките“ с български, френски, руски, арабски и други приказки, както и шедьоврите на братя Грим, Андерсен, Вилхелм Хауф, Шарл Перо.

„Един ден започнах да чета от нея приказки на дъщеря ми. Чувайки се как чета на глас, и така ден след ден в четене на приказки, през 2020 г. качих първия епизод в подкаста – „Златокоска и трите мечки“. С това започнах магичния свят на Златните приказки, където детските истории, които всички помним и обичаме, се претворяват като нежен танц на спомените“, споделя Диляна Атанасова за в. „Аз-буки“.

Сред епизодите са публикувани както любими класически приказки, така и нови приказки и истории от съвременни български и чуждестранни автори, откъси от детски книги и романи, детски стихотворения, гатанки. Диляна споделя и свое творчество – например приказки, в които някои герои пеят. Това е изключително въздействащо за малки и големи, слушайки аудиозаписите на историите.

А защо аудиокниги? Чрез тях децата се срещат с по-сложни теми и слушат книги с по-високо качество. Според Американската психологична асоциация уменията за слушане на много ученици са минимум две години над техните умения за четене. Аудиоформатът е особено полезен и за деца с дислексия. Освен това слушането на аудиокниги на чужд език е изключително полезно предимство, когато се учи и усвоява нов език.

Аудиоприказките подобряват менталното здраве и паметта и намаляват стреса, или по-просто казано – спомагат да се чувстваме по-добре. Децата с радост биха рисували приказен герой, докато слушат как някой им чете за него.

„Вълкът и седемте козлета“ и „Снежанка и седемте джуджета“ са сред най-слушаните от хората в подкаста приказки. Те са сред много любимите прочити и на мен, и на дъщеря ми – допълва Диляна. – Едни от първите най-любими приказки в детството ми бяха „Пепеляшка“, „Червената шапчица“ и „Снежанка“. Свързвам ги не само с историите, които ни разказват, но и с цялата любов към книгите, на които ме научиха баба и дядо. И трите успях да запиша в подкаста и да си върна емоциите, които изпитвах преди много години. Но пък „Барабанчикът“ се отличава през последните месеци и заради прочувственото ми пеене – не си спомнях тази приказка от детството ми, така че я сътворих за пръв път с гласа си в „Златните приказки“.

Приказките всеки може да слуша в популярните подкаст платформи – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts, Radio Public.

А за деня на детската приказка в подкаста Диляна записва 17 епизода с приказки, прочетени от деца, актьори от дублажа, артисти, куклени актьори, изпълнители.

Какво я провокира да покани всички тези артисти?

„Как отключихме сърцата на малките и на порасналите мечтатели? С най-вълшебния ключ за споделени мигове – обичани популярни български гласове се настаниха удобно в подкаста и зазвучаха като приказна магия за всички ни. Провокира ме и тазгодишната тема на Международния ден на приказката – „Заедно можем“, както и желанието ми да се докосна до дублажа. Поканих гласове, които са любими на мнозина. Повечето сме слушали в анимации, игрални, документални филми, като част от участниците имат номинации или награди „Икар Златен глас“. С тази инициатива вярвам, че децата са открили или тепърва им предстои да преоткрият магията на слушането на аудиоприказки. И колко ценно и важно е, когато човекът отсреща чете със сърце и се вълнува истински“, допълва Диляна за инициативата.

„Възродихме любими, но позабравени приказки, както и включихме по-малко известни истории. Така че всеки малък и пораснал мечтател и слушател да се развълнува и да намери своята приказка, която ще запали интереса му към книгите. Първата изненада бе, че обявихме старта на кампанията с два епизода, в които участват шест талантливи деца. Така дадохме път на младите, припомняйки си, че и ние сме били такива и сме се вълнували да четем приказки сами. Бъдещето принадлежи на тези гласове. А за финал избрахме „Старите хора“, прочетена с дълбокия и прочувствен глас на Лидия Михова.

С българската народна приказка си припомнихме, че цялата мъдрост и любов в света се попива именно през годините на живота ни, но и се носи чрез гласа ни“, коментира Диляна Атанасова.

Сред запомнящите се гласове са тези на Симеон Владов, Орлин Павлов, Василка Сугарева, Христина Ибришимова, Татяна Захова, Момчил Степанов, Виктор Танев, Иван Велчев, Николай Николов, Йоанна Драгнева, Лидия Михова, Петя Данкова и талантливите деца от частно музикално училище, куклените актьори от Младежкия театър „Николай Бинев“. „Песничка за карнавала“, „Парченце луна на керемидения покрив“, „Новите дрехи на царя“, „Майчина сълза“ и още много приказки оживяха в подкаста.

Попитахме я как да възродим желанието на децата да четат и слушат повече приказки? А тя ни отговори: „Колкото повече порастват децата, толкова повече желание имат да четат сами, а това, от своя страна, е най-ценното. От практиката ми с малчугани, а и от работата ми в асоциация „Детско сърце“ съм забелязала, че децата усещат, когато историите, които им разказваме, оживяват първо в нашите сърца. Тогава и гласовете ни се вълнуват истински.“

Когато разказваме приказки, помагаме на малките деца да се справят със страховете си. Освен това историите в тях учат да обичаме книгите и необятния свят, скрит сред страниците. А магията на детските аудиоприказки предава тези важни послания, когато разказвач, автор и слушател съпреживяват съкровено всяка история.

„Вярвам, че колкото повече говорим за ползите, толкова по-лесно ще разсеем съмненията дали има смисъл децата ни да слушат книги. Слушането спомага за справяне със симптоми като тревожност, депресия, обсесивно-компулсивни разстройства и други. Намалява негативното мислене, като измества фокуса на слушащия. Щаденето на зрението е ценна полза, особено при хора с такива проблеми. Аудиокнигите се превръщат в алтернатива, която ще ни помага все повече в бъдеще“, допълва Диляна.

Какво могат да слушат най-малките? „Препоръчително е, след като детето навърши две години и половина, да се започне с аудиоприказките „Дядо и ряпа“, „Косе Босе“, „Упоритото слонче“ – кратки, с повтарящи се елементи. Може да им пускате приказки вечер. Вместо детско филмче предложете на детето да си избере приказка и да слуша, докато играе, рисува. Ако то все още не може да прави самостоятелен избор, пускайте аудиоприказки по ваш избор. Слушайте аудиоприказки и по време на път. Това са само част от начините, по които да започнем да приучаваме децата да слушат приказки във всекидневието“, препоръчва Диляна.

Your Image Description

Свързани статии:

В хармония с околния свят Обичам да чета, обичам да мечтая Четвърта Електрониада в Русенския университет STEM не е просто модерна среда

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Изкуство

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Разказ за чудния свят на книгите

Следваща статия

Да превъртиш играта и да… продължиш

Следваща статия
Да превъртиш играта и да… продължиш

Да превъртиш играта и да… продължиш

Пролетни настроения върху стъкло

Пролетни настроения върху стъкло

Полимерите  не са пластмаса

Полимерите не са пластмаса

Последни публикации

  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"