Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 12, 2023

Думата имат тийнейджърите

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
22-03-2023
в Брой 12, 2023
A A
Ученици и учители от девет училища участват в междуучилищен обмен в Профилираната природо-математическа гимназия – Ловеч. Там имат възможност да се запознаят със STEM центъра на гимназията

Жанина ИЛИЕВА

Йохан Георгиев е 18-годишен ученик в СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен. Инициатор е за създаване на Обществено-консултативен съвет по училищни политики (ОКСУП) в Ловешка област и е негов председател. Председател е и на Ученическия съвет в своето училище. Признава, че е провокиран за създаването на новата структура поради нуждата от представителен орган на ученическите съвети, който да помогне за комуникация между учениците от различни училища и реализиране на съвместни дейности. Идеята му получава методическа и организационна подкрепа от Регионалното управ-
ление на образованието в Ловеч.
Обществено-консултативният съвет по училищни политики обединява ученическите съвети в областта, има правилник за дейността и план за работата си, а в ръководството са представители от Профилираната природо-математическа гимназия в Ловеч, от СУ „Васил Левски“ – с. Черни Осъм, и СУ „Васил Левски“ – Априлци.
„Основната цел на Съвета е участие на ученическото самоуправление в реализирането на разнообразни ученически инициативи на областно ниво, сътрудничество и обмяна на добри практики между учениците, защита правата и интересите на учениците, организиране на извънучилищни дейности с обществено значим характер, обучения, тренинги по модулите на гражданското образование и други“, разказва Йохан. По думите му в момента има създадени ученически съвети във всички училища в областта.
Младите хора успяват да популяризират инициативите си, като са създали фейсбук страница и уебсайт, на които споделят добрите практики на ученическите съвети. Йохан признава, че сред активните са ученическите съвети на СУ „Васил Левски“ – Троян, и Профилираната природо-математическа гимназия в Ловеч.
Ученическите съвети имат бъдеще и насочват усилията на ученици, учители и експерти в образованието в една посока, коментира младежът. Според него чрез ученическите съвети учениците могат да бъдат активни и да се чува мнението им в училищната общност на местно, областно и национално ниво. Вярва, че те могат да променят това, което не им харесва в едно училище. Приз-
нава, че неговите каузи са част и от каузите на училището, в което учи. Една от тях е „Училище без насилие“, а от втория срок стартира и друга идея – за разделно събиране на отпадъци.
„Вече успяхме да получим от Общината специални контейнери, започнахме информационна кампания и ще пристъпим към изпълнението на тази важна за нас кауза“, казва Йохан Георгиев.
В тази връзка е и вече стартиралата кампания „Капачки за бъдещето“, като във всяка класна стая са пос-
тавени пластмасови бутилки, в които се събират капачки. „Това са само част от нашите инициативи – тези, които се стремим да станат устойчиви. Защото смятаме, че само чрез активност и постоянство се изграждат и възпитават отговорни и ангажирани млади хора“, казва Йохан Георгиев.

 

Обмен на добри практики

Само преди дни Училищният съвет на Професионалната природо-математическа гимназия в Ловеч бе домакин на поредната инициатива на Обществено-консултативния съвет по училищни политики в Ловешка област. Ученици и учители от девет училища участваха в междуучилищен обмен в ППМГ. Там имаха възможността да се запознаят със STEM центъра на училището и да споделят опит и добри практики за работа в интегрирана учебна среда.
Директорът Венцислав Георгиев разказа за активно функциониращия STEM център и за възможностите, които се реализират в модерно оборудваните пространства. За предимствата на проектно базираното обучение и полезността от изграждането на STEM центрове говори д-р Иваничка Буровска, началник на РУО – Ловеч.
Пред гостуващите учители и ученици са представени метеорологичната и тотална станция. Демонстрации и лабораторни упражнения са направени в залите по химия, биология, математика, 3D принтиране и роботика. В знак на благодарност Йохан Георгиев, като председател на Обществено-консултативния съвет, връчи на директора Венцеслав Георгиев поздравителен адрес за предоставената възможност за реализиране обмяната на добри практики.

Your Image Description

Свързани статии:

Пловдив събра млади готвачи и монтьори Пиши правилно! Default ThumbnailКак да избера професия Снимка УНССДнешните предизвикателства пред бъдещи специалисти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Екранното поколение

Следваща статия

Пловдив събра млади готвачи и монтьори

Следваща статия
Пловдив събра млади готвачи  и монтьори

Пловдив събра млади готвачи и монтьори

Защо „мекането“ е толкова заразно?

Още за двойните умалителни в българския език

Над 1,2 млн. обучения са преминали учителите

Над 1,2 млн. обучения са преминали учителите

Последни публикации

  • „Аз-буки“ среща малките читатели в Разград с „Вълшебните обувки на Кая“
  • Зам.-министър Емилия Лазарова награди млади посланици на здравето
  • „Аз-буки“ среща малките читатели в Разград с „Вълшебните обувки на Кая“
  • Министър Красимир Вълчев откри нова образователна инфраструктура в област Благоевград
  • Рекорден брой участници в Есенното национално състезание по физика
  • Бъдещи филолози от Софийския университет с учебни занятия в „Пирогов“
  • Над 6000 родители и близо 102 хиляди деца са обхванати в обученията на местните комисии за борба с противообществените прояви
  • МОН връчи първите награди за принос към отворената наука „ОРБИТ 2025“
  • 29 български ученици и студенти получиха стипендии от Китай
  • Удължава се крайният срок за участие в Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“
  • INSAIT и Сметната палата представиха платформа за одит на обществени поръчки с изкуствен интелект
  • Училище за живота
  • Малки молекули спират глаукомата преди ослепяване
  • Младежи оставят телефоните и се впускат в приключение
  • Педагогически модел развива социално-емоционалните умения у децата чрез нов прочит на класически приказки
  • Отпуск при граждански и обществени задължения – какво предвижда законът
  • Близо 200 деца от Тараклийски район на Молдова посетиха България по програма на МОН
  • Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава за четвърти път за Антарктида
  • Мнение и мислене
  • Министър Красимир Вълчев: Обществените и природните науки помагат на децата да разбират технологиите, а изкуствата – да развиват креативност
  • Представят успешни модели на дуалното обучение
  • Връчиха наградите от XXII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"