Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 11, 2023

„Сървайвър“ между воин и войн

в Брой 11, 2023

Идеята за най-великото шоу на телевизионния екран е на британеца Чарли Парсънс, който форматира човешкото оцеляване в едно предаване

В редакцията на вестника се получиха няколко запитвания във връзка с риалити формата, който върви по бТВ – „Сървайвър“. За тези, които не го следят, битката е между две племена – „Известни“ и „Войни“. Думата „войни“ предизвика много дебати в социалните мрежи, в обществото, пред телевизора. Какво всъщност е „Сървайвър“ и как е правилно да се пише – „войн“ или „воин“?
Попитахме експертите и ето какво ни разказаха по двете теми…

Сминки – БТВ

Емил
СПАХИЙСКИ

Чарлз Дарвин казва в своята теория на еволюцията, че оцелява най-приспособимият. Не най-умният, не най-силният, а най-приспособимият. Стремежът към живот поражда и страха.
В човешкото подсъзнание са кодирани два основни страха – от високото и от това да бъде изоставен от племето. Разбира се, когато Хомо сапиенс е осъзнал, че има смърт, се са появили религията и алкохолът, но това е друга тема.
От приспособимостта и страха от изоставяне британецът Чарли Парсънс забърква смес и я нарича „Експедиция Робинзон Крузо“. Предаването първо е излъчено през 1998-а
в Швеция. То събужда любопитството на друг британец – бившия командос от SAS Марк Бърнет, и той купува правата за САЩ. Нарича предаването Survivor.
Форматът е гениално прост – разделен е в две части. В първата има две племена и три игри. Тези, които загубят, които останат без имунитет, отиват на племенен съвет и след дискусии и много интерактивност с водещия гласуват. Накрая се чуват смразяващите думи: „Племето се произнесе! Твоят път е натам!“. Така един по един отпадат участниците от играта – прокудени. Накрая едното племе поглъща другото в Деня на обединението. Тогава играта става индивидуална. И накрая оцелява само един.
Това е първото риалити шоу в историята на телевизията, което дава тон на медиите през следващите десетилетия. Първото приключение на Survivor започва на 13 март 2000 г. на остров Борнео. 23 камери и екип от 450 души променят телевизията завинаги. 39 дни, 16 участници и само един ще оцелее и получи наградата от 1 милион долара. Шоуто е истински хит. Финалният епизод само в САЩ е гледан от близо 55 милиона души. След финала на Super Bowl, това е най-гледаното предаване в американската телевизия.
След него и други се опитват да правят подобни предавания за оцеляване – The Farm (шведски формат, започнал през 2001-а и познат у нас като „Фермата“), Desafío (колумбийски формат, който тръгва през 2004-а и е познат у нас като „Игри на волята“) и много други.
Big Brother – холандско творение, също оставя дълбока следа в световния шоубизнес. Но вариантът на затворени в специфична среда група оцеляващи, които попадат в реални условия, тръгва от „Робинзон Крузо“ и прераства в Survivor.
По време на снимките в различните държави са се случвали невероятни приключения и събития. В Индокитай пирати отвличат хора от екипа. На друг остров в Тихия океан оцеляващите попадат на военен преврат. Във Фиджи местните започват да празнуват изгрева на Втората луна, защото екипът прави изкуствена луна декор, за да може да стои през цялото време на племенния съвет.
В България Survivor тръгва плахо в свят, доминиран от Big Brother. Но вторият и третият сезон достигат до стряскащи пипълметричните агенции резултати. И така до днес…

 

Двете форми са дублетни

Малина СТОЙЧЕВА*

Съществителното име от мъжки род вӝин има дублетна форма – вӝйн, тоест и двете форми са правилни. Воин и войн са посочени като дублети още в първия академичен „Правописен речник на съвременния българския книжовен език“ от 1983 г. В него те са указани като равностойни дублети, тоест без препоръка за употребата на единия или на другия дублет. В „Официалния правописен речник на българския език“ от 2012 г. дублетността се запазва, но единият вариант – воин, е отбелязан като препоръчителен. Тук са посочени и формите за множествено число на двете думи: воин – вӝини, и в отделна заглавка – малко по-надолу в азбучния ред: войн – вӝйни. Формата вӝйни (от войн) съвпада графично с формата за множествено число на съществителното от женски род война – войнӜ, тоест двете форми са омонимни. В устната реч двете форми – вӝйни и войнӜ, се разграничават лесно, тъй като са с различно ударение.
В писмен текст разграничението се постига чрез контекста. Ето няколко примера с употреба на формите вӝйни и войнӜ, където личи разликата в значението:
Внезапният Ӝ вик накара бягащите войни да спрат.
Шестимата храбри войни никога вече нямаше да се присъединят към тях.
Хората не искат да водят войни.
Дори и при мравките съществуват войни и робство.
В много редки случаи, ако изречението не е достатъчно за разрешаване на многозначността, смисловото разграничение се извършва в рамките на текста.
Правописна дублетност има и при производните думи воински и войнски и воинство и войнство.
Наблюденията показват, че и двата варианта – воин и войн, имат достатъчно много употреби, което е основание тяхната дублетност да се поддържа в правописните речници. А смисловото разграничение на отделни омонимни форми се постига чрез контекста.

*Малина Стойчева е асистент в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Сюжети
СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

ДНК следи на миграцията

Следваща статия

Уроците за Апостола – от Чикаго до Аман

Следваща статия
Уроците за Апостола – от Чикаго до Аман

Уроците за Апостола – от Чикаго до Аман

Майсторки на дрибъла

Майсторки на дрибъла

Община Перник с инициатива за деца в риск

Община Перник с инициатива за деца в риск

Последни публикации

  • Медицинските специализанти с нов е-регистър
  • Конкурс за студентски таланти
  • 50 младежи си осигуриха места в УНСС
  • 100 години Богословски факултет
  • Стъпка към тайните на мозъка
  • Разработиха иРНК ваксина срещу Yersinia pestis
  • Сръндак албинос живее в Родопите
  • Пътят към успеха
  • Над 10,6 млн. лв. за ясли, детски градини и училища
  • „Детско Зазоряване“ събира малчугани
  • МОН награди световни шампионки по баскетбол
  • Министър Сашо Пенов: Подготвените кадри са най-ценният ресурс
  • Над 50 000 зрелостници на матура по БЕЛ
  • Софийският залага на изследванията
  • Повече ученици в дуално обучение в Русенско
  • Млади дами с позиции
  • Да споделяш иновации
  • Документи за IV класиране в гимназиите се подават на 7 и 8 август
  • Джи Ес Ем или джиесем
  • Малките герои, които се учат да спасяват животи
  • Преподаваме това, което ще потрябва в живота
  • В ПГМЕТ – Пазарджик, залагат на дуалното
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG