
и плановете на екипа на новосъздадения Национален център по мехатроника и чисти технологии
Европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел посети Техническия университет в София. Там тя разгледа модерните лаборатории и се запозна с младия екип от изследователи в новосъздадения Национален център по мехатроника и чисти технологии, кампус „Студентски град“.
„Научноизследователската и приложната дейност формират 1/3 от бюджета на Университета. През последните години изградихме и участваме в 5 центъра за върхови постижения и за компетентност. Най-голям е Националният център по мехатроника и чисти технологии, където има 16 лаборатории с технологии и оборудване на най-високо световно ниво. В него работят и се обучават нашите студенти и докторанти. Привлякохме на работа първенците на випуските и сега тук се твори наука. Разработват се готови пазарни продукти и се трансферират технологии към индустрията“, разказва ректорът на ТУ – София, проф. д.н. инж. Иван Кралов.
Всяка година висшето училище организира Дни на науката, в рамките на които се провеждат над 30 научни конференции. 17 от тях са индексирани в Scopus и Web of Science. „Университетът има сключени над 150 договора с чуждестранни университети и научноизследователски институти. По програма „Еразъм+“ висшето училище има най-големия бюджет за студентска мобилност в страната. ТУ – София, е част от Европейския технологичен университет, който обединява осем университета от различни части на Европа. Това открива за нашите студенти възможности за обучение в различни кампуси и получаване на единна европейска диплома“, заявява още проф. Кралов.
„Техническият университет – София, е прекрасен пример за изграждането на европейските университетски мрежи и тяхната роля в тези процеси. А участието в редица европейски изследователски проекти създава допълнителна стойност за обществото и издига авторитета на вашия университет“, коментира Мария Габриел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.