
Безплатен наръчник „В час с климатичните промени“ с практични учебни материали и готови уроци за проектно базирано обучение за задълбочаване знанията по темата на учениците от V до XII клас вече е достъпен за педагози в цяла България. Той може да бъде свален свободно от сайта prepodavame.bg.
Целта на учебните материали в Наръчника е да подкрепят учениците да разбират по-добре предизвикателствата, свързани с климатичните промени, и да ги провокират сами да търсят и предлагат на решения на екологичните проблеми в своите общности. Образователните ресурси могат да бъдат използвани и от педагозите, които имат възможността да прилагат нови и иновативни подходи за учене, даващи повече свобода и поле за действие на техните възпитаници във връзка с актуална за целия свят тема.
Наръчникът обхваща три големи тематични области – „Транспорт и климатични промени“, „Природа и земеделие“ и „Производство и енергия“. Включени са и въвеждаща част и специален раздел за създаване на проект по екологична тема. Освен дигиталното издание на Наръчника всички учители получават достъп до подкрепящи видеа и допълнителни материали по темите за климатични промени на сайта prepodavame.bg.
Учебните ресурси са изготвени от образователни експерти и опитни обучители на учители с консултацията на специалисти по екология и климатични промени. Материалите са създадени по проект на фондация „Заедно в час“, който е финансиран от Европейската климатична фондация (European Climate Foundation).
Материалите в Наръчника могат да се интегрират в образованието по различни предмети, да се ползват в час на класа, в клубове по интереси или от всеки учител, без значение от предметната му област, с адаптация. Наръчникът е особено ценен за училищата, които имат оборудвани STEM кабинети, или такива със специализирани профили като земеделски гимназии, професионални гимназии по транспорт и др.
В края на миналата учебна година уроците от Наръчника са тествани и в реална учебна среда с обучаващи се в училища партньори на фондация „Заедно в час“ от различни населени места. Коментарите на всички са положителни и силно насърчителни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.