Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2022 Брой 43, 2022

Наши новатори с награди в Брюксел

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
26-10-2022
в Брой 43, 2022
A A

Четири български образователни институции получават тазгодишната Европейска награда за иновативно обучение. 12. ОДЗ „Радост“ – Бургас, ОУ „Христо Смирненски“ – Хасково, ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Видин, и ПГ по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ – Разград, бяха отличени от еврокомисаря Мария Габриел на церемония в Брюксел.
Целта на Наградата е признание за труда на учителите и привличане на повече млади хора към професията. „Насърчаването на творчеството, приобщаването и устойчивостта в училище са в основата на Европейската награда за иновативно обучение 2022 г. Това са и теми, тясно свързани с инициативата „Нов европейски Баухаус“. Наградата е не само признание за труда на учителите – днешните будители. Целта е да привлича млади хора в професията и да дава възможност за изграждане на модерни училища, в които учениците да разгръщат творческия и иновативния си потенциал“, споделя Мария Габриел.
С приза се отличават иновативни учители и училища от 29 държави, участващи в програмата „Еразъм+“ в четири категории: образование и грижи в ранна детска възраст, начално образование, средно образование и училища за професионално образование и обучение. Всяка година Наградата има различен тематичен акцент. Темата на тазгодишното издание е „Да учим заедно, да насърчаваме творчеството и устойчивостта“ и е тясно свързана с инициативата „Нов европейски Баухаус“.
Подборът на носителите на наградите е осъществен от националните агенции по „Еразъм+“. За България това е Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Няколко дни преди европейската церемония отличените български новатори получиха своите награди в Пловдив. Това даде възможност на призьорите да представят добрите си практики.
ОУ „Христо Смирненски“ е отличено с проекта „Четене без граници“. Той е с продължителност 24 месеца и в него са включени ученици от 6 до 14 години. От училището разказват, че са обединили усилията си с преподаватели от 9 европейски държави, за да мотивират децата да четат. Проектът включва не само учители и ученици, но и родители.
Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ от Видин получава отличие за проект, който търси и намира връзките между отделните предмети. Заедно с колеги от седем държави преподаватели от гимназията са изработили методология, която да помага на учителите да обясняват по достъпен начин научните понятия. Документът е качен на сайта GoScience. Директорът на гимназията Мариета Георгиева споделя по време на награждаването, че проблемът с четенето с разбиране не е само български. Затова целта на международния екип е с различни методи да се преодолява този дефицит.
В ПГ по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ – Разград, практикуват изнесено обучение във фирми, което дисциплинира учениците и ги прави по-отговорни. По проект на „Еразъм+“, реализиран в Италия, гимназистите са се убедили защо е важно да се учат чужди езици. Гимназията е застъпила обучение, при което една тема се разглежда едновременно по различни учебни предмети – биология, химия, физика.

Your Image Description

Свързани статии:

Рекорд и 10 медала за астрономите Подкрепа от детската градина до докторантурата Още три висши училища стават изследователски Обмен на практики за работа с деца в риск

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Дари книга на своето училище

Следваща статия

Отново успехи по информатика

Следваща статия
Отново успехи по информатика

Отново успехи по информатика

В ход е дигиталното обучение

Как университетите да привличат таланти

В ход е дигиталното обучение

Подкрепа от детската градина до докторантурата

Последни публикации

  • Осем трупи участват в 29. издание на Фестивала на франкофонския ученически театър във Варна
  • Доц. д-р Ася Панджерова става зам.-министър на образованието и науката
  • 6 гимназии в Сливен се запознават с нови подходи за приобщаващо дуално образование
  • Националният дворец на децата отново бе дом на Международния детски фестивал „Млади таланти“
  • Наши математици с два златни и четири бронзови медала от Балканската олимпиада в Солун
  • Божидара Пухалева от СМГ представя България на EUCYS 2026 с биоинформатичен проект
  • Трите регионални STEМ центъра – готови до края на май
  • Конкурсът „Учител на годината“ отличава най-добрите за 29-а поредна година
  • Доц. Радослав Александров, Институт по молекулярна биология към БАН: Науката е най-устойчивият начин да промениш света (ВИДЕО)
  • Първи национален преглед на младежките гвардейски отряди
  • Агроприключение в ОУ „Васил Левски“ в Белене
  • ОУ „Найден Геров“ в Бургас отбелязва 100 години
  • Проф. Георги Вълчев пое поста на министър на образованието и науката (ГАЛЕРИЯ+ВИДЕО)
  • Какво представлява хронофагията?
  • Може ли работодателят да отпусне заем на работник или служител?
  • Първата училищна лаборатория за изкуствен интелект отвори врати в столичната Втора АЕГ „Томас Джеферсън“
  • Министър Сергей Игнатов поздрави млади гвардейци в Деня на храбростта
  • Нов български университет разширява портфолиото с обучение на медицински сестри и акушерки
  • Документален филм разказва за героизма на жените в Априлското въстание
  • Турнето на „Стопанска история на българите“ продължава с нови срещи във Велико Търново и Търговище
  • Нов рекорд по четене в Априлското състезание на Книговище
  • Уебинар за визуалния език на науката: как да създавате въздействащи фигури

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"