
Борислава БОРИСОВА
Видински ученик създаде мобилно приложение „Посетете Видин“. Възпитаникът на Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ Ивайло Георгиев е разработил двуезично мобилно приложение – на български и на английски. На този етап то съдържа информация за забележителностите във Видин, както и за местата за настаняване и за хранене. Това съобщава неговата преподавателка Мария Иванова. Двамата се срещнаха с експерти от отдел „Култура“ в Община Видин и представиха мобилното приложение.
Идеята за разработката се ражда в рамките на проекта STEPS4SCHOOL по програма „Еразъм+“, който ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ изпълнява в партньорство с училища от Австрия, Италия, Чехия, Португалия и Словения. Мария Иванова разказва, че във връзка с една от дейностите по проекта учениците от партньорските училища трябвало да намерят в интернет определена информация за Видин – забележителностите на града, транспорт, места за настаняване, дейности през свободното време. Някои от учениците споделят, че са били затруднени, тъй като наличната информация не била систематизирана и събрана на едно място. Така дошла идеята за създаване на мобилното приложение, което да е в помощ на туристите, посещаващи Видин.
Техническото изпълнение е поверено на Ивайло Георгиев, който през следващата учебна година ще бъде в десети клас, специалност „Компютърна техника и технология“. Ивайло е завършил курс към академия „Телерик“.
„Една от темите, които изучавахме, беше за платформа за създаване на приложения, като на финала трябваше да направим собствен проект – разказва Ивайло. – Тогава започнах да разработвам това приложение, макар настоящата версия да е значително променена и надградена“, обяснява ученикът. Той споделя, че възнамерява да допълва приложението с още информация, за което Община Видин поема ангажимент да му съдейства.
Приложението „Посетете Видин“ (Visit Vidin) може да бъде изтеглено безплатно от следния линк:
https://drive.google.com/file/d/1IEYNaJjD10FTINkb8E5zBixhlCUku00T/view?usp=sharing
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.