Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 26, 2022

Как да се представят научните постижения

в Брой 26, 2022

Обявени са конкурси на тема „Умен град“ в рамките на тазгодишната Европейска нощ на учените, насрочена за 24 септември

В предварителното събитие – част от Европейската нощ на учените, участват повече от 40 докторанти и млади учени

Повече от 40 докторанти, млади учени и изследователи от Русенския университет, както и директори и учители от средни училища в Русе и региона се събраха на семинар на тема „Научна комуникация и иновативно обучение“. Това е едно от предварителните събития в програмата на Европейската нощ на учените за 2022 година.
Семинарът, замислен като научно рали с маршрут София – Пловдив – Русе – Бургас – Стара Загора, откъдето са партньорските институции в консорциума, си поставя не само образователни и мотивационни цели в полза на младите учени и учителите от средните училища. Основните акценти в семинара – партньорство между училищата и научните организации, комуникиране на науката, роля на социалните медии в научната комуникация, популяризиране на резултатите от научни проекти, откриват широк и прагматичен дебат. Той обхваща иновативните подходи, ориентирани към събуждането на интерес и любопитство сред младите хора към науката и гарантирането на нейното развитие в съответствие със съв-
ременните императиви за зелена и дигитална Европа.
Проектът „Европейска нощ на учените К-Трио 2022 – 2023“ се изпълнява от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ) при Тракийския университет – Стара Загора. Той е финансиран по програма „Хоризонт Европа“ и е с продължителност от 22 месеца. Проектът се изпълнява от консорциум от 11 партньора: Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сдружение „Форум наука“, Тракийския университет, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Университета „Проф. д-р Асен Златаров“, Центъра по растителна системна биология и биотехнология, Института по математика и информатика към БАН, клуб „Млад учен“, Регионалния исторически музей – София, Единния център за иновации на Българската академия на науките и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.
Европейската нощ на учените е инициатива, която е с дългогодишна история и традиции и се отбелязва всяка година в над 300 града в Европейския съюз. Тази година ще се проведе на 24 септември. Проектът на Тракийския университет включва организирането на предварителни събития, както и на Европейска нощ на учените
2022 – 2023 с разно-
образни дейности през цялата година. С тях ще се насърчава интересът на младите хора – ученици, студенти, учени и педагози, към STEAM и изследователска кариера. Подхранва се нова култура на творчество, научно любопитство, иновативен дух и отговорност към опазването на околната среда. Повишава се обществената готовност за ангажиране с гражданската наука и отворената наука.
На територията на Стара Загора вече се провеждат организирани посещения на докторанти и доктори от Тракийския университет в училища от града. Сред тях са ППМГ „Гео Милев“,
13. ОУ „Паисий Хилендарски“, Образователният и туристически център „Кукуряк“, Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ и др.
На 26 юни 2022 г. в „Албена“, в рамките на XXII педагогически форум, организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийския университет, се проведе кръгла маса на тема „Креативни подходи в образованието и квалификацията (добри практики STE(A)M)“.
Обявени са и традиционните за проект
„К-Трио“ конкурси за Европейската нощ на учените 2022, които тази година са на тема „Умен град“. Участниците могат да изберат една от трите категории, в която да се включат – рисунка, приложение или художествен текст, който може да бъде есе, приказка, стихотворение, разказ или сценарий. Няма възрастови ограничения за кандидатите, които трябва да изпратят своите творби в Тракийския университет до 16 септември т.г.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Академична мрежа
СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

Флуоресцентните антибиотици

Следваща статия

Улесняват приема на чужди студенти

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

Улесняват приема на чужди студенти

В ход е дигиталното обучение

Наши университети в престижна световна класация

Инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново: Броят на младите  учители нараства

Инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново: Броят на младите учители нараства

Последни публикации

  • Първите растения, култивирани в лунна пръст
  • За да има утре
  • ЕК одобри Програма „Образование“ 2021 – 2027
  • Слято и разделно писане при наречията
  • Телемедицината влиза в училище
  • Удари първият звънец в Германия
  • Срещи на дарования
  • Нарастват сертифицираните и изплатени суми по Програмата за наука и образование
  • Мама, татко и аз заедно на Черни връх
  • Четири от четири по информатика
  • Над 600 учители в дигиталния хъб
  • Обучението е приоритет за младите хора
  • Над 3,5 млрд. лева за образование
  • Между източните езици и математиката
  • Пет средищни институции в Смолянско
  • Сага с паметник на културата
  • Противодействие на киберпрестъпността
  • Университетът по хранителни технологии в престижна компания
  • Модерни медицински специалности
  • УНСС с 4 нови магистърски програми
  • Инвитро култури от лечебно растение изследват учени от БАН
  • Първите панди са обитавали Европа
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG