Той може да се изтегли безплатно и е създаден от графичния дизайнер Анита Рупова от Белене

Изцяло нов шрифт с българска кирилица, наречен Азбуки, по повод 24 май публикува столичнoто брандинг студио Brandly Collective съвместно с онлайн медията Uspelite.bg. Шрифтът може да се изтегли и ползва напълно безплатно. Вдъхновение за създаването му са традиционните български букви, пресъздадени по нов начин. Зад всяка буква от шрифта стои графичният дизайнер Анита Рупова от Белене, която изпитва не само любов към типографията, но и към творенето, като процес.
„Решихме да създадем шрифт с българска кирилица, който да показва кои сме като народ. Нашите букви, нашата сърцевина, нашата душа. Защото да си патриот (с И, не с Е), стига много по-далеч от това да закачиш българското знаме на балкона си или портрет на Левски в стаята. Да си патриот, е всеки малък ежедневен акт, който показва твоята национална идентичност и вяра във възможностите на хората в България“, споделя Анита.
Във времена, в които все по-малко хора пишат ръкописно на хартия, шрифтовете са новият почерк, който се използва през цялото време.
И колкото по-достъпни до всеки един са те, толкова повече се идентифицираме с тях.
Защо българска кирилица?
На кирилица пишат повече от 12 държави, което прави над 250 милиона души. Повечето шрифтове, които се използват в момента, са предимно руски и украински. И макар че между различните видове кирилица има немалко сходства, всяка има своите особености, които са присъщи само за нея.
„Азбуки е опит за създаване на нещо в духа на традициите, но с поглед напред. Защото миналото е там, за да ни учи как да градим по-светло бъдеще, запазвайки същността си. И ако „и ний сме дали нещо на света“, искаме да покажем, че можем да продължим да даваме. Като започнем от шрифт с българска кирилица, който всеки може да изтегли съвсем безплатно и да знае, че буквите, които излизат от върховете на пръстите ни, не само изглеждат български, но са наистина български“, обяснява Анита Рупова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.