„Да работим отговорно, почтено, според съвестта си. А с края на 47. НС да отчетем, че сме си свършили работата.“ С тези думи Ирена Анастасова откри първото заседание на постоянната Парламентарна комисия по образованието и науката. Народните представители с единодушие приеха вътрешните правила на работа.
Заседанието започна с кратко представяне на състава на комисията. Председател е Ирена Анастасова. Зам.-председатели са Красимир Вълчев, Петър Чобанов, Пламен Николов и Христо Петров. Прави впечатление, че членове на комисията са хора с опит не само в политиката, но и в изпълнителната власт – министри и зам.-министри, експерти в широк спектър на обществения живот и икономиката, хора, най-вече съпричастни към темата образование и наука. Те са възпитаници на български висши училища, много от тях и днес преподават в тях.
Бяха направени две предложения. Първото е гласуванията да не се провеждат по парламентарни групи, а директно „за“, „против“ и „въздържал се“. И второ – комисията да заработи, стъпвайки на анализ на изпълнението на целите, поставени в Закона за предучилищното и училищното образование. Предложено е анализът да бъде направен от „независими експерти“, което породи дебати. Доц. Красимир Вълчев – просветен министър от 2017 г. до 2021 г., предупреди, че Законът е твърде обширен и засяга широк кръг от въпроси, всеки от тях достатъчно важен, за да бъде анализиран поотделно – например квалификацията на учителите, учебните планове и програми, обхват на деца и ученици и финансиране на системата.
Специално за „Аз-буки“ председателят на Парламентарната комисия Ирена Анастасова уточни, че първият законопроект вече е депозиран в комисията и засяга промени в ЗПУО, с които в системата на предучилищното и училищното образование се забранява политическа и партийна дейност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.