Да се създаде национална система за оценка в образованието, която подпомага мониторинга на системата, подобрява резултатите от ученето и води до усъвършенстване. Това е една от препоръките, дадени от експерти в Организацията за икономическото сътрудничество и развитие (ОИСР) след преглед на политиките и практиките в България. Анализът е извършен в партньорство с Министерството на образованието и науката и Европейската комисия.
Работната група от ОИСР представи документа на зам.-министъра на образованието и науката Мария Гайдарова. Гайдарова отбеляза, че препоръките насочват вниманието към формиране на единна национална визия за оценяването на учениците и уменията на учителите. Тя акцентира върху атестирането на преподавателите като процес, който оценява реалната практика и развитието на учителите. Обърна внимание и върху подкрепата за новоназначените учители, включително и в процеса на тяхната начална подготовка. Занапред вниманието ще трябва да бъде насочено и към съвместно учене на учители в училище и онлайн. Според експертите външните оценявания на училищата подкрепят тяхното развитие.
Препоръката за последователност и оперативност на всички нива е осъзната необходимост, особено в контекста на дигитализацията и глобалните процеси, посочи зам.-министър Гайдарова. По думите Ӝ всички елементи на образователната ни система трябва да са синхронизирани и подчинени на общата цел, а именно: усъвършенстване на ученето и преподаването, пълноценно приобщаване на всички уязвими групи, устойчиво развитие и качествен образователен процес.
По-доброто бъдеще на нашите деца изисква действия сега, прилагане на политика и мерки, на добри практики, които развиват логиката, иновациите, практическото приложение на знанията, които формират умения и ценности, необходими за справяне с предизвикателствата на новото време, отбеляза заместник-министърът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.