В края на учебната 2020/2021 г. Станимир и Ангелия от Българското неделно училище „Ян Бибиян“ – Мюнстер, провинция Северен Рейн – Вестфалия, положиха изпит по български език (роден), организиран от немските училищни власти и инспектората на града. „За трета поредна година деца от нашето училище полагат този изпит и за трета поредна година трудът им се увенча с изключителни резултати.“ Така започва разговорът ми с Румяна Георгиев. Тя е училищен ръководител на БНУ
„Ян Бибиян“ в Мюнстер. Изпитът за деца от българските неделни училища за първи път е проведен през 2019 г. именно от това училище.
„Сега децата от неделните училища след успешно полагане на изпита по българския език могат да го включат в крайната немска диплома. Гордеем се, че прокарахме този път в Северен Рейн – Вестфалия“, казва Георгиев.
На 21 август БНУ „Ян Бибиян“ откри новата, юбилейна учебна година. Преди 10 години Румяна Георгиев и съпругът ѝ Улф Георгиев поставят основите. „Улф е от български произход, но по стечение на обстоятелствата не е имал възможност да научи български език. Всъщност той е човекът, който каза, че няма да допусне неговите деца да не говорят, четат и пишат на български език. И водени в началото от лична мотивация, създадохме училището“, връща лентата назад училищният ръководител.
Днес „Ян Бибиян“ се посещава от 4 – 5-годишни деца, организирани в пред-
училищната група „Педя човек“, от 5 – 6-годишни – в предучилищния клас, група на деца, които изучават българския език като втори чужд език, ученици от I до X клас. Сред гимназистите са и първите наши млади сънародници, които се подготвят да сертифицират владеенето на родния език в Софийския университет. Това им отваря вратите към българските висши училища.
Юбилейната учебна година бе открита в паркови пространства, за да се включат в празника и родителите. А реалните учебни занимания се провеждат в класните стаи. Училищният праг прекрачиха 138 деца. Те, техните семейства и гости ще се съберат, за да отбележат рождения ден на „Ян Бибиян“.
„Отлагахме празника няколко пъти. А и сега няма да се осъществи, както го планирахме. Ще има само концерт и изложба, посветена на българските букви“, пояснява г-жа Георгиев. Преди откриването им ученици и учители ще представят открити уроци върху пейките от българската азбука. Патрон на изложбата „Българските букви“ са кметът на Мюнстер Маркус Леве и Анета Байчева –генерален консул на Република България във Франкфурт на Майн.
Тук трябва да отворим скоба, за да уточним, че българското училище има добро партньорство с местната власт. Благодарение на това занятията в „Ян Бибиян“ се водят в реална училищна среда и подходяща учебна инфраструктура. „Ние сме единственото чуждоезиково училище, което се помещава в сградата на немско училище. Затова и разходите по наем са доста по-поносими – коментира Румяна Георгиев. – Имаме диалог с местната власт, но има още какво да се желае.“
Разбира се, празникът се организира при строги противоепидемични мерки – гостите ще трябва да покажат сертификат за ваксинация, отрицателен COVID тест или документ, че са прекарали болестта.
Пандемичната ситуация остави своя отпечатък върху работата и на БНУ „Ян Бибиян“. От ноември 2020 г.
почти до края на миналата учебна година заниманията вървят онлайн. За щастие, последните три седмици преди ваканцията децата се връщат в клас. „Всичките ни учители още в началото на пандемията бяха обучени за работа в платформата и дигиталното обучение. Не сме имали нито една пропусната учебна седмица“, коментира Георгиев. Тя нарича
„Ян Бибиян“ социално училище. Пояснява, че таксите са минимални. Но от родителите се очаква подкрепа, включително и чрез полагане на общополезен труд. Това е записано и в Правилника на училището – всеки родител отделя 4 часа в името на каузата на „Ян Бибиян“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg