„За летните месеци по Програмата на Министерството на науката и образованието тук, при нас, на остров Света Анастасия дойдоха повече от 2000 деца. Основно тяхното пътуване е организирано от туроператори от Варна и Стара Загора. Освен емоцията от пътуването с корабчето „Анастасия“ учениците изслушаха беседа от прекрасен екскурзовод, който им разказа историята на острова. Посетиха и музея, в който са обособени различни зали, и естествено много се забавляваха“, коментира управителят на острова Павлин Димитров.
Много от бургаските ученици, особено тези от начален етап на обучение, получават своите свидетелства и отпразнуват края на учебната година също на това вълшебно място.
Младите художници от специализираните паралелки на училище „Св. св. Кирил и Методий“ и техните преподаватели използват за своите два пленера ком-
плекса от сгради, невероятната църква със старинния иконостас, гледката на залеза над Бургаския залив. Студентите от филиала на Художествената академия в Бургас също рисуват тук.
През лятото частни занимални организират свои приключенски преживявания на острова. В търсене на съкровища, среща с пирати, забавни и състезателни игри преминават часовете на това късче земя на половин час път от Бургас.
„Децата и учениците са едни от най-благодатните гости при нас и целият екип много се радва на техните посещения. Те са любопитни, с богата фантазия, креативни“, казва единственият губернатор на остров в България Павлин Димитров, избран измежду 250 ентусиазирани кандидати за тази длъжност.
Остров Света Анастасия се намира на 6,5 км югоизточно от Бургас. Той е един от българските острови в Черно море и третият по големина след остров Свети Иван и Свети Кирик. Площта му е само 9 дка и може да бъде обходен целият за 10 минути. През Средновековието на него е построен манастир, нападан и опожаряван няколко пъти. В средата на острова е изграден храмът „Възнесение Господне“, останал непокътнат и до днес.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.