Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 51-52, 2020

Пионерите на дуалното в селското стопанство

в Брой 51-52, 2020

ПГСС „Проф. Иван Иванов“
в Долни Дъбник е училище посланик на ЕП

Шест от десетте паралелки в дневна форма на обучение в ПГСС „Проф. Иван Иванов“ в Долни Дъбник са дуални

На 5 март 2021 г. Професионалната гимназия по селско стопанство „Проф. Иван Иванов“ в Дол-
ни Дъбник ще отбележи 100 години от създаването си. Екипът много се надява да може да отпразнува юбилея както подобава, а не в онлайн среда.
„В училището имаме Музей на земеделието и бита на региона, който е реставриран и в него има експонати, свързани с историята на създаването му и на селското стопанство“, разказва пред в. „Аз-буки“ директорът Галя Денева-Кръстева. Той се състои от 4 зали. Едната е етнографска и показва бита в сградата на гимназията, тъй като навремето директорите са живеели заедно със семействата си в училището. Другите зали са посветени на животновъдството, бита и поминъка на Долнодъбнишкия регион.
Училището е създадено като Държавно девическо практическо-домакинско училище, в което започват да учат 12 ученички. Приемат девойки със завършено прогимназиално образование от цялата страна, които две години се подготвят за работа в земеделското стопанство и домакинството. Наред с теоретичните знания по общообразователните и специалните предмети ученичките получават и добра практическа подготовка по земеделие, животновъдство, домакинство, шев, готварство, консервиране на храни, отглеждане и възпитание на деца и др. Към 1943 г. в училището се обучават 70 девойки, а от 1970 г. приемат и момчета.
Сега в гимназията учат 214 ученици, повечето от които са от уязвимите групи. Това поставя на изпитание училищния екип при преминаването към дистанционно обучение от 30 ноември, тъй като доста от учениците нямат крайни устройства или интернет връзка. „Подсигурихме 62 устройства, но трябваше да им се инсталира софтуер и да бъдат подготвени за ползване, преди да ги раздадем на учениците срещу протокол – обяснява директорката. – Допълнително усложнение е, че в гимназията учат деца от Никопол, Гулянци, Бяла черква и от много съседни общини. За да бъдат обхванати всички в онлайн обучението, колегите използват всички възможни платформи и варианти – „Майкрософт тиймс“, „Школо.бг“, „Вайбър“, фейсбук групи и т.н. Аз и колегата по ИТ всяка вечер качваме на сайта на училището електронни уроци, разработени от нашите учители.“
Директорката признава, че въпреки предизвикателствата дистанционното обучение ще осигури глътка въздух за екипа, тъй като от 24 учители имат 4 болни от COVID-19, както и една чистачка. Трима от педагозите още не са в много добро здравословно състояние, но също се включват в дистанционното обучение от вкъщи.
Училището разполага с необходимата материалната база – машинен парк, учебни ферми, овощна градина, работилници и лаборатории. За нуждите на учебно-практическата дейност ползва общинска земя. Има оборудвани учебни кабинети по професионалните направления, кухня и ученически стол, учебен автомобил, трактор и прикачен инвентар.
Транспортът на учениците се извършва с два автобуса – единият е закупен със собствени средства, а другият е предоставен от МОН.
28 от учениците, които са от по-отдалечени населени места, ползват общежитието на гимназията. Но сега, по време на дистанционното обучение, са се прибрали по домовете си.
Училището е член на Българската асоциация на професионалните гимназии по земеделие и хранителни технологии и на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. През 2019 г. са били домакини на регионалния етап от националното състезание „Млад фермер“ и са им гостували над 80 ученици. Тази година заради пандемията състезанието не се проведе.
Възпитаниците на ПГСС могат да се възползват и от безплатни шофьорски курсове и да придобият свидетелства за правоуправление категории „В“ за МПС и „Ткт“ за трактори и прикачен инвентар.
ПГСС има и спечелен проект по програмата „Еразъм+“, по който трябвало ученици да пътуват до Португалия за практики. Но засега е отложено и се надяват да се случи, след като премине пандемията.
Друг повод за гордост е, че наскоро ПГСС е избрана за едно от десетте училища посланици от Бюрото на Европейския парламент в България. „Много се радвам, че успяхме, защото идеята за кандидатстването дойде от две млади учителки – едната е от една година при нас, а другата – само от два месеца. Подкрепих ги, защото са инициативни и искат да правят нещо ново и различно. Те откриват потенциала у децата и се опитват да го развиват. И това е чудесно, защото бъдещето е в младите“, завършва директорката.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Региони
СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

Очите на децата казват всичко

Следваща статия

Без пропуснат час

Следваща статия
Без пропуснат час

Без пропуснат час

Най-важно  е възпитанието в толерантност

Най-важно е възпитанието в толерантност

Да се присъединиш към първа линия

Да се присъединиш към първа линия

Последни публикации

  • Живите класни стаи
  • УниБИТ връчва „Ябълка на познанието“
  • Нови защитени специалности
  • Инвестиции в среда за електронно обучение
  • Ученици преписват „Под игото“
  • Държавни изпити онлайн
  • Защо Левски, а не Лъвски
  • Образование за климата
  • ЕС инвестира 11,5 млн. евро за суперкомпютър в България
  • Новият „Еразъм+“ ще стигне до 10 млн. европейци
  • Евролидерите се споразумяха за бюджета
  • 95,5 млрд. евро за „Хоризонт Европа“
  • Онлайн обучението е компенсаторна аварийна система
  • „Светлина“ дарява с усмивки медици
  • Да се присъединиш към първа линия
  • Най-важно е възпитанието в толерантност
  • Без пропуснат час
  • Пионерите на дуалното в селското стопанство
  • Очите на децата казват всичко
  • Златният Хипократ на Белене
  • Наученото на младини е за цял живот
  • Акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките: Предлагаме 25 продукта с висока степен за внедряване
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG