За програма „Еразъм+“ политическото споразумение осигурява най-големия бюджет в нейната над 30-годишна история – 26 млрд. евро за периода 2021 – 2027 г. Той ще помогне Програмата да бъде още по-приобщаваща и иновативна, но и по-цифрова и екологична.
„Към момента „Еразъм+“ е предоставила възможност на 10 млн. души да придобият компетенции и да се развият в личностен, образователен и професионален план. С почти удвоения бюджет ще могат да се включат нови 10 милиона души през следващите седем години“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел след постигнатото политическо споразумение между Европейския парламент и държавите членки на ЕС за новата програма.
Това ще стане възможно благодарение на по-гъвкавите формати на мобилност, съчетаващи виртуалност и физическа реалност. „Еразъм+“ ще предложи и нови възможности за сътрудничество чрез насърчаване на иновациите в разработването на учебните програми, ученето и преподаването, ще насърчи както екологичните, така и цифровите умения. През следващата година ще започне „Зелен Еразъм“, който ще ангажира младите хора в проекти, допринасящи за справяне с климатичните промени.
„Еразъм+“ се определя като една от най-успешните инициативи на ЕС. От създаването си през 1987 г. нейният обхват е значително разширен. Сега Програмата обхваща всички сектори на образованието и обучението – от ранна детска възраст и училището до професионалното обучение, висшето образование и ученето за възрастни. Тя подкрепя и сътрудничеството в областта на политиката за младежта и насърчава участието в спорта.
„Еразъм+“ ще бъде от ключово значение за изграждането на Европейското пространство за образование до 2025 г. Тя ще мобилизира секторите на образованието, обучението, младежта и спорта за ускорено и устойчиво възстановяване от кризата.
С „Еразъм+“ ще бъдат подкрепени европейските университетски алианси, на които се разчита да се реализира програмата за транс-
формиране на висшите учебни заведения в ЕС. Професионалното образование и обучение ще получи силна подкрепа чрез инвестирането на 400 млн. евро в изграждането на 50 центъра за високи постижения в областта на професионалното образование за повишаване на квалификацията и преквалификация на гражданите.
Предстои окончателното одобрение от ЕП и Съвета на ЕС, за да могат първите проекти по Програмата да започнат през 2021 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.