Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 43, 2020

Проф. д-р Бойка Мирчева, директор на Кирило-Методиевския научен център – БАН: България винаги е защитавала делото на Кирил и Методий

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
21-10-2020
в Брой 43, 2020
A A
Проф. Бойка Мирчева завършва „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охирдски“. Защитава докторат в Кирило-Методиевския научен център – БАН, върху две химнографски произведения
за св. Кирил и св. Методий
в старата славянска книжнина.
Ръководи и е част от екипи, изпълняващи проекти
по Фонд „Научни изследвания“, както и по двустранни договори с академията на науките на Руската федерация и на Словакия.
Автор е на научни монографии и статии, публикувани в Германия, Словакия, България, Унгария. Трудовете Ӝ са цитирани
35 пъти в 25 публикации
в Австрия, Германия, Италия, Русия, България.

Интервюто взе Татяна ДИКОВА

Проф. Мирчева, ръководите единствения в света научен център, чийто изследователски екип в тематичните си проучвания обхваща всички аспекти на Кирило-Методиевото дело.
– За разлика от сродни институти в страната и в странство, които проучват отделни страни от кирилометодиевистиката, КМНЦ разглежда проблемите комплексно, прилагайки едновременно езиковедски, литературоведски, текстологически, изкуствоведски, палеографски, културно-исторически подход.
Сътрудничим си с широк кръг български и чуждестранни специалисти и институции, публикуваме техни приноси в списанието Palaeobulgarica и поредицата „Кирило-Методиевски студии“. По този начин на практика КМНЦ става координатор на научните изследвания в областта на кирилометодиевистиката. Като се започне от самото начало на славянската писменост и периода, който предшества създаването – исторически факти, писмени системи, минава се през изворите за делото на Кирил и Методий – от най-ранните от ІХ – Х в. до най-късните, до края на XIV век. По-нататък започва кирилометодиевската традиция, която се проявява в България, в Европа и Русия до средата на XX век. Що се отнася до периода след това, необходимо е „технологично“ време, за да могат да бъдат осмислени правилно събитията.
Но традицията съществува и продължава във всичките си форми, видоизменя се, проявяват се нови аспекти съобразно съответните национални идеи и идеали. И със сигурност можем да кажем, че Кирил и Методий не са само наши. Те са и на чехите, словаците, сърбите, руснаците, те принадлежат на Европа. И в цялото си историческо развитие тези образи получават своята национална окраска в съответствие с географски, политически, времеви особености и носят различен смисъл за отделните общности, които поставят в основите на собствената си култура и идентичност делото на Светите братя.

– Но то не „поражда“ ли в известен смисъл и ревност?
– Можете да сте сигурна в това. Станахме свидетели, и то на 24 май, на изложба, която повдигна немалко
въпроси. Впрочем те винаги са съществували и от време на време излизат на повърхността с апетити за „приватизацията“ на делото на Кирил и Методий. При това България много често е най-ощетената. Обикновено тази „приватизация“ е за сметка на всичко, което България дава като запазване, развитие и разпространение на славянската писменост, култура и литература.
Най-лесно е да бъдем заобиколени. Заобикалят ни, защото знаят какво представляваме, какво можем и какво сме. Затова се налага да ни заобиколят, а не да ни подминат. Ние сме им на пътя.

– Достатъчни ли са силите на КМНЦ и получава ли подкрепа от държавата, за да устои?
– С подкрепата на държавата и оценката, която тя дава на нашите усилия, Кирило-Методиевският научен център запази самостоятелността си, но за сметка на статута си. Към момента нямаме представител в Общото събрание на БАН, нямаме самостоятелен научен съвет. С други думи, не получаваме това, което имат другите институти.
Но от друга страна, научният ни потенциал (благодарение на политиката на Центъра от години) постепенно се разраства като научен капацитет и в момента отговаряме на всички условия за научен център със самостоятелен научен съвет. Подали сме документи към Президиума на БАН да бъде одобрена промяната.

– Това ли е сред първите Ви задачи като директор на КМНЦ?
– Като директор, продължавам политиката на проф. Славия Бърлиева. В това отношение сме напълно единодушни и последователните ни стъпки са с цел възстановяване на статута на Центъра.

– По какви програми и по какви проекти работите в момента?
– Целият екип, заедно с администрацията сме 30 души. Сред нас са и учени от други държави – Италия и Полша. Работим по Национална интердисциплинарна изследователска е-инфраструктура за ресурси и технологии за българското езиково и културно наследство, интегрирана в рамките на европейските инфраструктури CLARIN и DARIAH.
Изпълняваме мащабен проект в рамките на Центъра за върхови постижения „Нас-
ледство Бг“. Работим по Националната научна програма „Културноисторическо нас-
ледство, национална памет и обществено развитие“
(КИННПОР) (2018 – 2020). Имаме договори с други структури в Европа, работим по проекти с ФНИ. Такъв например е проектът, който ръководи колегата доц. Марко Скарпа в рамките на конкурса за двустранно сътрудничество с Русия.

– Ще ви видим ли като част от големите европейски научни програми?
– Част сме от голяма изследователска група, която подготвя проект за културните маршрути на Европа – „Пътят на Кирил и Методий“. Признанието дойде през лятото. На
13 юли 2020 г. Кирило-Методиевският научен център при БАН, член на Центъра за върхови постижение „Наследство.БГ“,
бе приет за пълноправен участник в Асоциацията за Европейски културен маршрут „Св.св. Кирил и Методий“, учредена в гр. Злин, Чехия.
Основна цел на Асоциацията е обединяването на усилията на научните и образователните организации, местните и националните власти, бизнеса и културния сектор за сертифициране на Европейски културен маршрут „Св.св. Кирил и Методий“ от Европейския институт за културните маршрути в Люксембург.
Културните маршрути на Съвета на Европа са транснационални мрежи, функциониращи като канали за междукултурен диалог и насърчаване на познанието и устойчивото развитие на регионите. Сертификатът „Европейски културен маршрут“ е гаранция за качество.
А приемането на КМНЦ за пълноправен член на Асоциацията мотивира учените от Центъра, участници в екипа на „Наследство.БГ“ да продължават своите усилия, за да докажат водещата позиция на България в изследването на Кирило-Методиевото наследство.
Искрено се надявам проектът да спечели и „Пътят на Кирил и Методий“ да получи ранга на културен маршрут на Европа. Така ще изпълним дълга си към едно велико дело.

– Отдалечавайки се от времето на техните дела, това намалява ли значението им?
– Ни най-малко. Нещо повече, благодарение на усилията на България това дело винаги е защитавано. Нашата писменост и културно наследство са защитавани на различни нива – от политици, общественици, интелектуалци, от изпълнителна власт, дипломати. Но днес, повече от всякога, в една сложна политическа обстановка сме изправени пред необходимостта да защитим максимално самостоятелността на България и на Кирило-Методиевото дело като българско достояние.

 

Проф. Славия Бърлиева

Науката срещу подмяната

170-годишен архитектурен паметник на България оживява като международна изследователска виртуална лаборатория. Задачата e да се превърне в изследователска структура на най-значимия център за изучаване, опазване и разпространение на наследството на съпокровителите на Европа – светите братя Кирил и Методий. Иновативният изследователски и обучителен инструмент „Кирилометодикон“ се разработва в Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките като част от Проекта. Финансира се от ОПНОИР чрез един от най-мащабните и интердисциплинарни проекти за центрове за върхови постижения – „Наследство.БГ“.
„Изградихме физическата основа на един виртуален клъстер. Целта ни е той да стане изследователска инфраструктура за популяризиране на научните ни постижения и нашата основна кирилометодиeвска традиция като част от европейското културно пространство –коментира координаторът на Проекта от страна на КМНЦ проф. Славия Бърлиева. – В новия век и съвременния свят тази идея е твърде привлекателна, изключително универсална и демократична, съвпада с ценностите на съвременна Европа. И това нерядко я прави обект на необосновани домогвания.“
Научната инфраструктура ще предоставя материали, илюстриращи историческата истина за кирилометодиевската традиция, за третата графична система в съвременна Европа и за дълговечните ѝ корени, които са тук, в България.
Виртуалният клъстер „Кирилометодикон“ е огромна платформа, която ще представя цялото знание по кирилометодиевистика, разделено на слотове, подходящи за различни видове потребители. Започва се с най-малките, които ще се радват на първите написани от тях кирилски букви. В адекватен формат ще има материали за всички училищни и университетски образователни степени, съобразени с интересите на младите хора.
„Основната цел на КМНЦ като научноизследователска институция, е да подготвяме докторанти. Затова разработваме първата интегрална програма по кирилометодиевистика, която ще може да поставя акценти от изследователските полета на всички хуманитарни и много обществени дисциплини. Това е голямото предизвикателство“, коментира проф. Бърлиева. Изрично подчертава, че във виртуалния клъстер „Кирилометодикон“ ще има слот, който да се ползва от изпълнителната и местната власт, културни институции, законодателство, за да се опази от неистини и подмяна това изключително наследство.
„Кирилометодикон“ се дължи изцяло на проф. Славия Бърлиева, събира в една цялостната картина най-важните проекти по ОПНОИР“, коментира директорът на Кирило-Методиевския научен център към БАН проф. д-р Бойка Мирчева. Според нея програмата на новото звено е изключително широка, с огромни възможности за обучаване – от ученическа възраст, студенти до докторанти и специализанти. Многоаспектна, от образователен проект, който се подготвя в КМНЦ и обхваща учениците от V до XII клас, специална докторска програма по кирилометодиевистика в рамките на „Наследство.Бг“ и като една обща програма. „Делото на Кирил и Методий и техните ученици трябва да бъде гледано и изучавано от всички страни, за да има правилна оценка на събития, факти, наследство“, подчертава проф. Мирчева.

Your Image Description

Свързани статии:

Интернетът в България тръгва от зала 207 Преподавателят е този, който разкрива таланта на детето Д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители: Време е и директорите да изпълняват задълженията си в рамките на мандатността Ваня Грашкина – изпълнителен директор на Националния център за информация и документация: Наукометричните данни показват кой кой е в науката

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Интервю

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Постепенно се изравнява броят на мъжете и жените сред учените изследователи у нас

Следваща статия

Европейският Левиатан

Следваща статия
Европейският Левиатан

Европейският Левиатан

Съвременна физическа среда за децата и учениците

Съвременна физическа среда за децата и учениците

Важен е талантът на всеки

Важен е талантът на всеки

Последни публикации

  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"