Поредното издание на Европейската седмица на програмирането се провежда онлайн от 10 до 25 октомври 2020 г. и всеки може да се включи в някоя от дейностите или да организира своя.
През миналата година в инициативата участваха
4,2 млн. души от повече от 80 страни по света. Средната възраст на участниците бе 11 години и 49% от тях бяха жени или момичета. 92% от събитията на Европейската седмица на програмирането през 2019 г. се проведоха в училищата.
Европейската седмица на програмирането е инициатива, която се провежда от 2013 г. насам и се подкрепя от ЕК като част от стратегията за създаването на единен цифров пазар. С всяка изминала година тя се превръща във все по-масово събитие, по време на което тържествуват творчеството, решаването на проблеми и сътрудничеството чрез кодиране и други технически дейности. Идеята е програмирането да стане по-видимо, да покаже на млади и по-възрастни хора как чрез кодиране могат да се въвеждат различни идеи в живота, да се популяризират тези умения и да се съберат мотивирани хора, които да се учат да програмират. Целта е през 2020 г.
инициативата да достигне до 50% от училищата в ЕС.
„Дигиталните умения, включително програмирането, ще играят решаваща роля за възстановяването на Европа от пандемията. Учители, ученици, лекари, изследователи, предприемачи и служители в малки компании – всички европейци ще трябва да овладеят цифровите технологии. Седмицата на програмирането на ЕС им предоставя правилните инструменти и умения, за да се възползват от възможностите на цифровизацията“, коментира европейският комисар за вътрешния пазар и услуги Тиери Бретон.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.