По покана на изпълнителния директор на УНИЦЕФ
Хенриета Форе българският еврокомисар Мария Габриел става член на Борда на глобалното партньорство „Поколение без граници“ и ще се включи в работата по цифровите и предприемаческите умения на младите хора. Тази инициатива се фокусира върху увеличаване на възможностите за деца и младежи от 10 до 24 години, по-специално инвестициите в средно образование, умения за учене и осигуряване на заетост.
„За мен е чест и отговорност да работя за развитие на умения и компетентности у младите хора, които ще ги направят по-конкурентни на пазара на труда. Главната цел на инициативата „Поколение без граници“ е до 2030 г.
всеки млад човек да бъде обхванат в някаква форма на обучение или заетост. Ключово измерение на тази цел е също онлайн обучението, особено при трудностите, които трябваше да преодолеем по време на пандемията. С екипа ми вече сме напреднали в работата по тези
въпроси. Те са заложени в актуализирания План за действие в областта на цифровото образование и в рамката на Европейското пространство за образование, които ще представя много скоро“, коментира Мария Габриел. Двете инициативи ще действат като движеща сила за по-амбициозен подход към цифровото образование.
По покана на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който е и съпредседател на Глобалното партньорство на ООН, Мария Габриел участва в срещата на високо равнище под надслов „Поколение без граници“: да дадем възможности на половината от света“. Тя цели да допринесе за обединяването на световните лидери към изграждане на обща визия за свързване на всички училища и млади хора с интернет чрез подкрепа за инвестиции. Събитието ги стимулира и да ускорят действията за сътрудничество между публичния и частния сектор и ефективно взаимодействие с младите хора за модернизиране на образованието, осигуряване на интернет свързаност и умения в предприемачество за 3,5 милиарда деца и младежи до 2030 г.
Резултатите от срещата ще бъдат дискутирани по време на Генералната асамблея на ООН на 23 септември.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.