Въвеждането на иновативни практики, ресурси и методи в обучението и новите предизвикателства пред защитата на идентичността и данните на потребителите – това са част от темите, които обсъждат участниците в 49. научна конференция на Съюза на математиците в България. Това съобщава за „Аз-буки“ председателят на СМБ чл.-кор. проф. д.м.н Николай Николов. Форумът съвпада с юбилея на една институция, която коренно промени представите ни за образование. 20 години навършва Ученическият институт по математика и информатика. Той даде старт на десетки бляскави научни кариери и стана прототип на Ученическия институт към БАН, който взима под крилото си млади таланти във всички научни направления.
Форумът е посветен на паметта на акад. Благовест Сендов и на неговия принос като учен, радетел за развитие на образованието, общественик и родолюбец. „Динамиката на времето, в което живеем, ни поставя пред неочаквани трудности и предизвикателства, но дава и възможност за осмисляне ролята на Съюза на математиците в България при постигане на целите и решаване на задачите, които стоят пред математическата колегия“, каза проф. д.м.н. Емил Колев – председател на Програмния комитет на форума.
Работата на конференцията е разделена в няколко секции – математически структури, математическо моделиране и информатика, образование по математика и информатика. На форума ще бъде представена и българска платформа за състезателна информатика. Тя е дело на учени от Института по математика и информатика – БАН, и ръководители на олимпийските ни отбори. Включва системи за оценяване на решенията на състезателите и за архивиране на състезателни задачи с възможност за онлайн изпращане на решения. Специална презентация е посветена на математическите методи, които се използват в процеса на автоматично разпознаване на речта, и на експериментални резултати за автоматично разпознаване на реч на български език. Друга актуална тема е сигурността на системите за управление на обучението, необходимостта от защита на данните и начините за проверка на самоличността на потребителите. Възможности за изпълнение на тези изисквания дават комбинации от криптографски алгоритми, използването на гъвкава софтуерна архитектура и модели за идентификация на потребителя. Една от сесиите на конференцията е посветена на представяне на успешни образователни проекти и на провеждането на квалификационни курсове за учители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.